تکنولوژی و فناوریعلمی و پزشکی

احتمال سکته قلبی و مغزی خود را ‘محاسبه کنید’

سکته قلبی و مغزی اولین و دومین عامل مرگ و میر در کشور ما هستند.

نظام بهداشت و درمان بریتانیا (NHS) یک محاسبه‌گر اینترنتی را راه اندازی کرده که گفته می‌شود احتمال ابتلای افراد به سکته قلبی یا مغزی را در ده سال آینده بررسی می‌کند.

این محاسبه‌گر ابتدا از کاربر سوالاتی مثل سن، جنس، قد، وزن، سابقه پزشکی و خانوادگی و سیگار کشیدن می‌پرسد و بعد احتمال سکته قلبی و مغزی و “سن قلب” فرد را به او اعلام می‌کند.

این سامانه برای افراد سی سال به بالا طراحی شده و درباره میزان فشار و چربی خون، ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، آرتریت روماتوئید، اختلال ضربان قلب (AF) و بیماری کلیوی از کاربر سوال می کند.

متخصصان امیدوارند این محاسبه‌گر به افراد کمک کند عادت های ناسالم را کنار بگذارند و به سلامت قلب و رگها و دستگاه گردش خون خود توجه بیشتری نشان دهند و اگر از فشار خون یا میزان چربی خون خود بی اطلاع هستند برای دانستن آنها اقدام کنند.

با این حال برخی کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که این محاسبه‌گر بدون در نظر گرفتن ویژگی های خاص هر فرد، معیارهای سلامت را بیش از اندازه تعمیم می دهد و ممکن است افراد را بی‌دلیل نگران کند بویژه اینکه برخی از عوامل در کنترل فرد نیستند مثل سابقه خانوادگی یا ابتلا به بیماری‌ها.

heart_ nocredit

مطالعه‌ای که در آمریکا انجام شده نشان می دهد محاسبه‌گر مشابه احتمال سکته قلب را در مردان ۳۷ تا ۱۵۴ درصد و در زنان ۸ تا ۶۷ درصد بیش از حد واقعی محاسبه کرده است.

نظام بهداشت و درمان بریتانیا در حال طراحی سامانه‌ای نیز برای تعیین سن مغز و محاسبه احتمال ابتلا به دمانس و آلزایمر است.

سازمان بهداشت جهانی بیماری‌های ایسکمیک قلبی (انسداد رگهای خونرسان به قلب) را مهمترین عامل (۷ میلیون نفر) و سکته مغزی را دومین عامل مرگ در دنیا (۶.۷ میلیون نفر) می‌داند.

4415

در کشور ما ایران سکته قلبی سالیانه جان 93 هزار نفر را می گیرد و اولین عامل مرگ و میر می باشد. سکته مغزی با 42 هزار نفر دومین عامل مرگ و میر است.

 سکته قلبی سالانه به مرگ ۹۳ هزار ایرانی منجر می‌شود. سکته مغزی با سالانه ۴۳ هزار نفر دومین عامل مرگ ایرانیان است.

محاسبه‌گر اینترنتی سن قلب از ایران هم قابل دسترسی است و بدون پاسخ دادن به سوال کد پستی و قومیت (ethnicity) می‌توان این ارزیابی را انجام داد.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا