تکنولوژی و فناوریعلمی و پزشکی

افزایش طول عمر انسان با تغییر سلول های بنیادی مغز

سلول هاى بنیادى مغز مى توانند شاه کلید افزایش طول عمر و مهار فرایند پیرى باشند. این سلول ها در هیپوتالاموس مغز واقع شده اند، منطقه اى که برخى هورمون ها و مولکول هاى سیگنال دهنده را تولید مى کند. پژوهشــگران با تزریق این سلول ها به موش هاى آزمایشگاهى میانسال مشاهده کرده اند که روند افت عملکردهاى مغز و قــدرت ماهیچه ها در آن ها مهار شده است.

پژوهشگران «دانشــکده ى پزشــکى آلبرت اینشتین» در نیویورک به سرپرستى «دانگشنگ کاى»، استاد عصب شناسى این دانشکده، متوجه شدند با افزایش عمر موش ها، سلول هاى بنیــادى در هیپوتالامــوس مغــز ناپدید مى شــوند. وقتى پژوهشــگران ویروس هایى به موش ها تزریق کردند که این سلول ها را نابود مى کرد، سرعت پیرى در این موش ها شدت گرفت و عوارضــى مانند فراموشــى، از دســت دادن قدرت ماهیچه ها، کاهش استقامت و ناتوانى در موقعیت یابى در آن ها مشاهده شد. این موش ها همچنین زودتر از موش هاى همسن خود که در گروه کنترل قرار داشتند، مردند. در آزمایش بعدى، پژوهشگران سلول هاى بنیادى گرفته شده از هیپوتالاموس موش هاى تازه متولدشده را به مغز موش هاى میانسال تزریق کردند.

پس از چهار ماه، این موش هاى میانسال از توانایى هاى شناختى و قدرت ماهیچه اى بهترى نسبت به دیگر همسالان خود در گروه کنترل برخوردار بودند و به طور متوسط، 10درصد بیشتر عمر کردند. به گفته ى پژوهشگران، این سلول هاى بنیادى مولکول هایى به نام میکرو RNA را در مایع مغزى-نخاعى آزاد مى کنند که عملکرد ژن ها را تنظیم مى کنند. با تزریق همین میکرو RN ها به مغز موش هاى میانسال، پژوهشگران دوباره مشاهده کردند که افت توانایى هاى شناختى و تحلیل عضلانى موش ها متوقف شده است. در گام بعدى، پژوهشگران مى خواهند تشخیص دهند که کدام یک از هزاران نوع میکروRNA در فرایند پیرى نقش دارند و پس از آن، به بررسى وجود مکانیسم هاى مشابه در نخستیان انســان ریخت بپردازند.

اگر نتایج موفقیت آمیــز بود، آن گاه مى توان به آزمایش هاى بالینى روى داوطلبان فکر کرد. یکى از مهم ترین موضوعاتى که در تحقیقات بعد باید مورد بررسى قرار بگیرد، یافتن ارتباط بین این سلول هاى بنیادى و دیگر مکانیسم هاى فیزیولوژیک پیرى است. براى نمونه، ممکن است آن ها در تنظیم فعالیت نورون هایى که هورمون GnRH را ترشح مى کنند، نقش داشته باشند. GnRH یکى از اسرار نهفته در هیپوتالاموس است که با فرایند پیرى ارتباط دارد. با این حال، یک چیز مشخص است. اگر قرار باشد درمانى براى پیشگیرى از پیرى بر سلول هاى بنیادى هیپوتالاموس وجود داشته باشد، باید آن را از میانســالى آغاز کرد، پیش از آن که توانایى ماهیچه ها و متابولیسم بدن به شکل بازگشت ناپذیرى از دست برود.

منبع: ماهنامه دانستنی ها

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن