دانستنی ها

با ۴۰ نابغه تاریخ آشنا شوید

 
هر شخصی یک نابغه است .  اما اگر شما در مورد یک ماهی بر اساس توانایی اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنید او تمام زندگی اش را با این باور که یک احمق است خواهد گذراند.
هر شخصی یک نابغه است . اما اگر شما در مورد یک ماهی بر اساس توانایی اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنید او تمام زندگی اش را با این باور که یک احمق است خواهد گذراند.

 
تاریخ بشریت پر از رمز و راز است. نوابغ زیادی در جهان زندگی وجود داشتند. که ما از آنها اطلاعی نداریم. اگر به تاریخ گذشته بشر برگردیم. و توانایی و مشکلات بشر اولیه را درک کنیم. به این نتیجه می رسیم مثلا آنهایی که آتش را کشف کردند, فلز را درست کردند, کشاورزی را به وجود آوردند و هزاران فرد دیگر که تاریخ از آنها چیزی نمی داند. همه ای این افراد نوابغ زمان خود بودند. هیچ کس ضریب هوشی انسان های اولیه را اندازه گیری نکرد. اندازه گیری ضریب هوشی انسان های اولیه با متد امروزی کاری غلط است. پس اینشتین هم نابغه زمان خود بود. ممکن است در آینده فردی پیدا شود که از لحاظ ضریب هوشی و اختراعات بالاتر از اینشتین باشد. اما همانطور که انیشتین حاصل تلاش و دستاوردهای بشر قبل از خود بود. نوابغ آینده هم بی تاثیر از اینشتین نیستند…
 

 لیست ۴۰ نابغه جهان توسط لیب تیمز، دانشمند آمریکایی با در نظر گرفتن عوامل مختلف از جمله امتیاز IQ، استعداد بالای افراد، علایق و در نهایت ظرفیت بالای علمی آن‌ها تهیه شده است.

بنابراین، تیمز افرادی که می‌دانست در زمینه‌‌های متفاوت دارای استعداد بسیار بالا، ظرفیت علمی زیاد و علاقه و تمایل زیاد به یک بحث دارند را همراه با در نظر گرفتن نمره IQ آن‌ها، در یک لیست با نام باهوش‌ترین افراد تاریخ جمع آوری کرد. اما او از افرادی که پیش از اختراع تست IQ زندگی می‌کردند نیز غافل نشد و به کمک روش Cox، بر اساس ۱۰ سال از زندگی‌شان IQ آنها را پیش‌بینی کرد. سپس درباره هر کسی که فکر می‌کرد نمره IQ وی ممکن است اشتباه محاسبه شده باشد، بسیاری از آثار آن‌ها را می‌خواند تا اشتباهی در محاسبه IQ وجود نداشته باشد.

Libb Thims، دانشمند آمریکایی، لیستی از باهوش‌ترین افراد تاریخ تهیه کرده است.

لیپ تیمز در ابتدا لیستی از افراد با نمرات IQ بالاتر از ۲۰۰ را به عنوان یک معیار جمع آوری کرد، اما معیار اندازه‌گیری IQ بسیار مبهم و مورد بحث است. همانطور که می‌دانید افراد دارای IQ بالاتر از ۱۳۰ فوق‌العاده باهوش ارزیابی می‌شوند، هر چند باید توجه داشت که خود آزمون IQ نیز بسیار سخت، مبهم و دارای شیوه‌ای مشخص نیست.

۴۰. ریچارد «ریک» روزنر (Richard "Rick" Rosner)

40-richard-rick-rosner

روزنر در یکی از پنج باشگاه بدنسازی که متعلق به اوست، مشغول به تمرین است.

ریک روزنر، یک شخصیت تلویزیونی و یکی از باهوش‌ترین افراد زنده در جهان است که توسط معیار‌های مختلف، نمره IQ بین ۱۴۰ تا ۲۵۰ را کسب کرده است. از وی بیش از ۳۰ آزمایش مختلف IQ گرفته شده که در ۲۰ عدد از آن‌ها بالاترین نمره ممکن را گرفته است. به نظر خود او، در رشته‌های ریاضی، فیزیک و سرهم بندی کلمات به یکدیگر عملکرد خوبی دارد. ریک در هر روز نزدیک به ۵۰ قرص مختلف مصرف می‌کند. وی می‌گوید از کپسول‌های روغن امگا ۳ ماهی تا متمورفین برای سلامتی، طول عمر و کارکرد بهتر مغز استفاده می‌کند.

۳۹. مریلین واس سوانت (Marilyn vos Savant)

39-marilyn-vos-savant

واس سوانت در سال ۱۹۸۸ در کنار همسرش، دکتر رابرت جرویک، مخترع قلب مصنوعی ایستاده است.

واس سوانت سال ۱۹۴۶ متولد شده و نمره IQ در بین 157 تا 228 کسب کرده است. به گفته Jezebel، وی پس از دو سال تحصیل در دانشگاه واشنگتن، تحصیل را به دلایل مالی رها کرد. پس از آن به یک نویسنده قهار بدل شد و با رابرت جرویک، مخترع قلب مصنوعی ازدواج کرد.

وی زمانی به شهرت رسید که امتیاز برونیابی 228 را بر اساس یک تست در کودکی بدست آورد. این امتیاز در کتاب رکوردهای گینس سال 1985 به ثبت رسید. از سال ۱۹۸۶، وی در حال نگارش "Ask Marilyn" در مجله Parade است. در این مجله وی مشهور به حل مشکلات مربوط به Monty Hall است.

۳۸. کریستوفر لنگن (Christopher Langan)

38-christopher-langan

کریستوفر لنگان، امتیاز IQ بین ۱۷۴ تا ۲۱۰ را به نام خود ثبت کرده است. پیش از این وی توسط مجله Esquire به عنوان باهوش‌ترین مرد آمریکا انتخاب شده بود.

لنگان یک شخص کاملا خود آموخته است، به این معنی که او علمش را تنها با تحقیق، جستجو و مطالعه کسب کرده است. او بخش عظیمی از عمر خود را در دوره جوانی و بزرگسالی صرف توسعه یک مدل شناختی-نظری از جهان کرده است؛ یک نظریه که درباره همه چیز نظری دارد و وی نام CTMU را به آن داده است. لنگان به ورزش وزنه برداری علاقه زیادی دارد و تاکنون برای گذران زندگی خود به کار‌های مختلفی مشغول بوده است.

۳۷. نیتن لئوپولد (Nathan Leopold)

37-nathan-leopold سمت راست: ناتان لئوپولد و سمت چپ: ریچارد لوب

سال ۱۹۰۴، ناتان لئوپولد در شهر شیکاگو متولد شد. ضریب هوشی ناتان ۲۱۰ بود و وی در چهار ماهگی اولین کلمات خود را بر زبان آورد. ناتان همچنین یک قاتل بود. او همراه با دوست خود، ریچارد لوب، پسری ۱۴ ساله‌ را به قتل رساند. آن‌ها تلاش می‌کردند بی‌نقص‌ترین جنایت را در سال ۱۹۲۴ مرتکب شوند. این جنایت الهام بخش فیلم "Rope" آلفرد هیچکاک شد.

برخلاف سابقه بدی که لئوپولد داشت، بر اساس Biography.com، با لوب که شخصی محبوب و خوش چهره بود ارتباط نزدیکی پیدا کرد. البته وی به علت ارتکاب قتل، ۳۳ سال را در زندان گذراند. در نهایت در سال ۱۹۷۱ در سن ۶۷ سالگی، در شهر پورتوریکو درگذشت.

۳۶. مارنن لیبو-کوزر (Marnen Laibow-Koser)

36-marnen-laibow-koser

پس از انجام یک آزمایش در دوران کودکی، Laibow-Koser امتیاز ۲۶۸ IQ را بدست آورد. او در حال حاضر ۳۹ سال سن دارد، در شهر سامرویل ماساچوست  هم آهنگ‌سازی می‌کند و هم اپلیکیشن‌های تحت وب توسعه می‌دهد.

به گفته حساب توییتر مارنن، او مدرک کارشناسی ارشد خود را از New England Conservatory دریافت کرده است.

۳۵. آینان کاولی (Ainan Cawley)

35-ainan-cawley

اینن کاولی، یک کودک ۱۴ ساله‌ی انگلیسی است که امتیاز ۲۶۳ تا ۳۴۹ آزمون‌های IQ را بدست آورده و به گفته دیلی تلگراف، وی در سن ۹ سالگی توانسته عدد پی را تا ۵۱۸ رقم اعشار از حفظ بخواند.

اینن، هم‌اکنون در سنگاپور زندگی می‌کند. جایی که وی در سن ۶ سالگی سخنرانی‌های علمی درباره اسید  آلکالوئید‌ها ارائه می‌کرد، سپس آزمون سطح O شیمی (برای افراد ۱۶ ساله) را در سن ۷ سال گذراند و در پلی‌تکنیک سنگاپور در سن ۸ سالگی ثبت نام کرد.

۳۴. ادراگون دِ ملو (Adragon De Mello)

34-adragon-de-mello

دِملو، در سن ۱۱ سالگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده و در آزمون‌های IQ امتیاز بسیار بالای ۴۰۰ را از آن خود کرده است. CBS در سال ۲۰۰۰ گزارش می‌دهد که دِملو برای موفقیت‌های خود باید از پدرش سپاس گذاری کند. چرا که آگوستین دملو، پدر وی معتقد بود فرزندش تا سن ۱۶ سالگی برنده جایزه نوبل می‌شود و برای رسیدن به همین هدف فشار زیادی بر آدراگون می‌آورد.

آدراگون دِملو، در مصاحبه با CBS گفته: «بسیاری از رویاهایی که درباره افراد دیگر می‌شنویم، مثل برنده جایزه نوبل شدن یا گرفتن مدرک دکترا، با {حمایت} پدر میسر است. این موارد چیزی نبود که من به آن‌ها اهمیت دهم.»

۳۳. مایکل کرنی (Michael Kearney)

33-michael-kearney

مایکل کرنی سال ۱۹۸۲ متولد شد و مدرک کارشناسی را از دانشگاه آلابامای جنوبی در سن ۱۰ سالگی گرفت. در معیار‌های مختلف، امتیاز IQ وی بین ۲۰۰ تا ۳۲۵ اندازه گیری شد. او مبتلا به (Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD شد. این بیماری درباره اختلالات بیش فعالی در اثر نبود توجه کافی است. در سن ۲۲ سالگی، وی چهار درجه کارشناسی در رشته‌های انسان شناسی، علوم کامپیوتر، زمین شناسی و شیمی بدست آورد و پس از آن دکتری شیمی خود را گرفت.

۳۲. نادیا کمیوکووا (Nadia Camukova)

32-nadia-camukova

نادیا کمیوکوا که سال ۱۹۷۶ در شهر مسکو بدنیا آمده، امتیاز ۲۰۰ را در تست‌های IQ بدست آورده است. موسسه تحقیقات واقع در مسکو که روی مغز بررسی می‌کند، چندی پیش گزارش داده بود که وی بالاترین ضریب هوشی را در جهان دارد.

کمیوکوا می‌تواند با تسلط کامل به هفت زبان مختلف دنیا از جمله روسی، انگلیسی، فرانسوی، ترکی، آلمانی، عربی و فارسی صحبت کند. او همچنین هشت گویش محلی ترکی را به خوبی فراگرفته است. وی هم‌اکنون استاد دانشگاه Bahçeşehi‌r در کشور ترکیه است.

۳۱. مایکل گروست (Michael Grost)

31-michael-grost

دانشگاه میشیگان

مایکل گروست که امتیاز ۲۰۰ در آزمون‌های مختلف IQ بدست آورده، تنها ۱۰ سال داشت که در دانشگاه ایالتی میشیگان شروع به تحصیل کرد. بعد‌ها در دانشگاه‌های Yale و Michigan درس خواند و مدرک دکترای ریاضیات خود را در سن ۲۳ سالگی کسب کرد. به گفته اخبار MSN، در سال ۲۰۰۵ وی در یک شرکت کامپیوتری در شهر دیترویت مشغول به طراحی سیستم‌‌ها بوده است. از دیگر علایق مایکل می‌توان نقاشی و زیست شناسی تکامل را نام برد.

۳۰. شو یانو (Sho Yano)

30-sho-yano

به گفته Chicago Tribune، شو یانو در سن ۹ سالگی در دانشگاه Loyola ثبت نام کرد و تنها سه سال بعد فارغ التحصیل شد. شو فقط ۱۲ سال سن داشت که به دانشگاه پزشکی پریتزکر شیکاگو وارد شد و در ۲۱ سالگی تبدیل به جوانترین دانشجوی تاریخ این دانشگاه به دلیل گرفتن مدرک M.D شد. طبق گفته‌های لس أنجلس تایمز، او همچنین مدرک دکترا در رشته‌های ژنتیک مولکولی و زیست شناسی سلولی دارد.

۲۹. دیلن جونز (Dylan Jones)

29-dylan-jones

دیلن جونز، در سن ده سالگی، نفر دوم از سمت چپ

مجله‌ی Mines درباره دیلن جونز می‌نویسد که او با ضریب هوشی ۲۰۰ در سن ۱۶ سالگی توانست با کسب مدارکی در رشته‌های ریاضی، علوم کامپیوتر، مهندسی زیستی و علوم زندگی از دانشگاه کلرادو فارغ التحصیل شود.

یک سال بعد، وی به دانشگاه پزشکی دنور کلرادو وارد شد و به عنوان یک جراح مغز و اعصاب به فعالیت‌های خود و مطالعات بیشتر ادامه داد. جونز تاکنون زبان‌های فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی را کاملا یاد گرفته و می‌خواهد زبان روسی را نیز به مجموعه زبان‌های تحت تسلط خود اضافه کند. دیلن جونز به مجله Mines درباره اشتیاق خود برای یادگیری زبان روسی می‌گوید: « الفبا و کارکترهای سیریلیک که پایه‌ی زبان روسی را تشکیل می‌دهند ماهیت متفاوتی دارند و من مایلم خودم را با آن‌ها به چالش بکشم.»

۲۸. ایدث استرن (Edith Stern)

28-edith-stern

روزی که ایدث استرن متولد شد، پدر وی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که در نظر گرفته دخترش در آینده به یک انسان کامل بدل شود. در سن ۵ سالگی، پدر ایدث او را مجبور می‌کرد کل دایره المعارف بریتانیکا را بخواند. به گفته Sentinal، در سن ۱۲ سالگی او به دانشگاه رفت و تنها ۱۵ سال داشت که در دانشگاه ریاضی درس می‌داد. ایدث استرن، امتیاز IQ برابر با ۲۰۳ داشت.  از سال ۱۹۷۰ وی در IBM کار می‌کند و به دلیل کمک‌های بسیار در ریاضیات کاربردی، بسیار شناخته شده است.

۲۷. کیم اونگ-یونگ (Kim Ung-Yong)

27-kim-ung-yong

کیم اونگ یونگ دوره‌های دانشگاه خود را از سن ۳ سالگی آغاز کرد و در چهار سالگی به ۴ زبان مختلف صحبت می‌کرد. در سن ۸ سالگی، ناسا از وی دعوت کرد که برای ادامه تحصیل به ایالات متحده بیاید. وابسته به عوامل و معیار‌های مختلف، امتیاز IQ کیم بین ۲۰۰ تا ۲۱۰ ثبت شده است.

کیم، در سن ۱۶ سالگی ناسا را ترک کرد و برای کسب مدرک دکترا در رشته مهندسی عمران به کره جنوبی بازگشت. او اکنون در بخش برنامه ریزی برای کسب و کار‌ها در شرکت Chungbuk Development فعالیت می‌کند.

کیم اونگ یونگ در مصاحبه‌ای که سال ۲۰۱۰ با Korea Herald داشت، اینطور درباره زندگی حرفه‌ای خود گفت: «مردم از من انتظار داشتند تا به یک مقام بلند مرتبه در دولت یا شرکت بزرگ تبدیل شوم، اما تصور نمی‌کنم فقط بخاطر اینکه انتخاب من بر خلاف انتظارات بوده، کسی حق داشته باشد زندگی دیگری را یک شکست خطاب کند.»

۲۶. فرانسیس گالتون (Francis Galton)

26-francis-galton سر فرانسیس گالتون، دانشمند انگلیسی است که به عنوان شخصی با بهترین تحقیق‌ها در زمینه اصلاح نژاد و هوش انسان شناخته می‌شود. وی ریاضی را در کمبریج آموخت و در طول زندگی خود علاقه زیادی به روانشناسی داشت. بنا بر محاسبات تیمز، گالتون امتیاز ۲۰۰ در بحث آزمون‌های IQ داشته است.

او توانست در دوره حیات خود نقشه‌های مدرن آب و هوایی را توسعه دهد و به استفاده از اثر انگشت در کار‌های تحقیقاتی پلیس اعتبار دهد. وی پسر عمومی چارلز داروین است و پس از انتشار  Origin of Species در سال ۱۸۵۹ به اصلاح نژادی و تکامل بسیار علاقه‌مند شد.

۲۵. ماری کوری (Marie Curie)

25-marie-curie

ماری کوری، فیزیکدان و شیمیدان مشهور لهستانی است. وی بهترین تحقیقات در زمینه رادیواکتیویته (اصطلاح ابداعی وی) ارائه کرد و در توسعه اشعه ایکس برای جرا‌حی نقش حیاتی ایفا کرد. IQ وی در معیار‌های مختلف بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ اندازه گیری شده است.

ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین تنها دانشمندی است که دوبار جایزه علمی نوبل را در رشته‌های فیزیک و شیمی دریافت کرد. وی در سال ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به گرفتن لیسانس شد.

کوری در سال ۱۹۳۴ به خاطر کم‌خونی آپلاستیک که ناشی از پرتوزایی پرتو ایکس بود درگذشت. وی این پرتوها را به خاطر تحقیقاتش در مراکز پزشکی نظامی در جنگ جهانی اول دریافت کرده بود.

۲۴. توماس وُلزی (Thomas Wolsey)

24-thomas-wolsey

توماس ولزی، یک سیاست‌مدار اهل بریتانیا است. وی صدراعظم هنری هشتم، پادشاه انگلستان تا قبل از مرگ وی بود. پس از او توماس مور صدراعظم شد. توماس ولزی اول مارس سال ۱۴۷۳ بدنیا آمد و ۲۹ نوامبر ۱۵۳۰ درگذشت. IQ محاسبه شده برای ولزی برابر با ۲۰۰ است.

او موفق شد برای اولین بار جلسه‌ای بین پادشاه انگلستان و فرانسیس اول، پادشاه فرانسه برگزار کند. در سال‌ ۱۵۱۴ او کنترل تقریبا تمام امور دولت را در دست داشت و در کلیسا نیز بسیار قدرتمند بود. مدت کوتاهی پس از اینکه نتوانست مراسم ازدواجی بین هنری و کاترین آراگون ترتیب دهد، به جرم خیانت دستگیر شد و سال ۱۵۳۰ در راه رفتن به دادگاه درگذشت.

۲۳. هیوگو گروشیس (Hugo Grotius)

23-hugo-grotius

هیوگو گروشیس، یک شاعر و نمایش نامه نویس اهل هلند بود. اما گروشیس به دلیل کمک‌هایی که به وضع قوانین بین المللی کرد، شناخته شده است. تیمز IQ وی را ۲۰۰ ارزیابی کرده است.

گروشیس در سال ۱۶۰۷ به دادستانی کل استان‌های Holland ،Zeeland و West Friesland منصوب شد اما پس از اینکه در سال ۱۶۲۱ و در یک مبارزه سیاسی به خیانت متهم شد، به پاریس تبعید شد.

۲۲. هیپاتیا (Hypatia)

22-hypatia

هیپاتیا، فیلسوف زن نوافلاطونی که به عنوان نخستین زن برجستهٔ ریاضی‌دان و آخرین کتابدار کتابخانه اسکندریه شناخته می‌شود. او استاد فلسفه و ریاضی در شهر اسکندریه بود و در علم نجوم تبحر داشت. وی در دوران حکومت روم بر مصر در اسکندریه زندگی می‌کرد و به دست مسیحیان و با تحریک کلیسا به اتهام جادوگری کشته شد. «هیپاتیا» بیانگر نقش ارزنده زنان در عرصه علم است. نمره IQ وی به صورت تقریبی بین ۱۷۰ تا ۲۱۰ برآورد شده است.

هیپاتیا تمام وقتش را باشاگردان به حل مسایل پیچیده فلسفه و ریاضی می گذراند، دانشجویان جوان از سراسر جهان برای استماع خطابه‌های او در حساب دیوفانتوس، روش ها و فنونی که دیوفانتوس توسعه داده بود و راه حل های نامعلوم مسایل مختلف که او ابداع کرده بود، راهی آن دیار می شدند و او به یقین در این روشها نابغه بود؛ او تمام کتابهای ریاضی موجود در کتابخانه را عمیقا مطالعه کرد و می‌خواست فرمولی خاص برای حرکت زمین بیابد.

هیپاتیا رساله‌های فراوانی در زمینه ریاضیات نوشت که بسیاری از آن‌ها در زمان یورش مردم به معبد سراپیس اسکندریه از بین رفت. همچنین او در حل مسائل جبر و هندسه راه‌حل‌های جدیدی ارائه کرد که تا عصر دکارت، نیوتن و لایب نیتز و چندین قرن بعد علوم ریاضی از آن حد که هیپاتیا تدریس می کرد فراتر نرفت.

۲۱. ترنس تائو (Terence Tao)

21-terence-tao

ترنس تائو یکی از نابغه‌های علوم ریاضی است که اکنون در دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس مشغول به تدریس است. محدوده نمره IQ وی در معیار‌های متفاوت در حدود ۲۱۱ تا ۲۳۰ برآورد شده است.

این ریاضیدان استرالیایی روی تحلیل هارمونیک, معادلات دیفرانسیل پاره‌ای, ماتریس‌های تصادفی, نظریه ارگودیک رمزی, ترکیبیات و نظریه اعداد تحلیلی کار می‌کند. وی در سن ۲۱ سالگی مدرک دکترای خود را از دانشگاه پرینستون گرفت و در سن ۲۴ سالگی به عنوان پروفسوری نائل آمد و استاد دانشگاه شد. وی تاکنون چندین جایزه در زمینه ریاضی برنده شده و در سال ۲۰۰۶ نیز موفق به دریافت جایزه فیلدز شد.

۲۰. جان استوارت میل (John Stuart Mill)

20-john-stuart-mill

جان استوارت میل، متولد ۲۰ مه ۱۸۰۶ و درگذشت ۸ مه ۱۸۷۳، متفکر بریتانیایی سدهٔ نوزدهم است. وی گذشته از آن که نویسنده بود، در زمینه منطق، نظریه شناخت، اخلاق و اقتصاد نیز قلم می‌زد و شخصیتی فعال در عرصه سیاست به‌شمار می‌آمد. نمره IQ وی در معیار مختلف بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ برآورد شده است.

نوشته‌های سیاسی میل حول مسائل مربوط به حقوق و آزادی‌های سیاسی، حکومت پارلمانی و جایگاه و پایگاه زنان در جامعه بوده است. وی در سال ۱۸۵۹، مقاله‌های با نام «درباره آزادی» (On Liberty) منتشر کرد و در آن استدلال می‌کند که آزادی یکی از حق‌های اساسی بشر است. از دیگر آثار شاخص جان استوارت میل می‌توان به انقیاد زنان، فایده‌گرایی و تاملاتی در حکومت انتخابی اشاره داشت.

۱۹. کریستوفر هیراتا (Christopher Hirata)

19-christopher-hirata

کریستوفر هیراتا در سن ۱۳ سالگی به عنوان جوانترین فرد آمریکایی با گرفتن مدال طلا در المیپاد بین‌المللی فیزیک انتخاب شد و شهرت خود را با همین عنوان بدست آورد. وی یک سال بعد وارد موسسه فناوری کالیفرنیا شد. ضریب هوشی کریستوفر ۲۲۵ است.

او تنها ۱۶ سال سن داشت که در پروژه ناسا با عنوان «چگونه به مریخ مهاجرت کنیم»، همکاری کرد. در سن ۱۵ سالگی نیز موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه پرینستون شد. کریستوفر اکنون استاد فیزیک و نجوم در دانشگاه ایالتی اوهایو است و یکی از اشخاصی به شمار می‌رود که حتی افراد باهوش هم به او حسادت می‌کنند.

۱۸. امانوئل سویدنبرگ (Emanuel Swedenborg)

18-emanuel-swedenborg

امانوئل سویدنبرگ، عالم، مبتکر مسیحی و فیلسوف و دانشمند الهیات سوئدی بود که با برخورداری از ضریب هوشی بین ۱۶۵ تا ۲۱۰ در معیار‌های مختلف، دست نوشته حجیمی از کلام الهی از وی به یادگار مانده است.

وی بیشتر عمر خود را صرف تحقیق و مطالعه در علوم طبیعی کرد و از او آثار ماندگاری همچون «بهشت و جهنم» به یادگار مانده است. اندکی پس از مرگ او، هوادارانش بلافاصله جمعیت پیرو فلسفه سویدنبرگ را با هدف مطالعه در زمینه افکار وی راه‌اندازی کردند. امانوئل سویدنبرگ ادعا می‌کرد توانسته بهشت و جهنم را ملاقات کند و ایده و افکار او در مورد معنویت، خدا و مسیح از طریق خواب و رویا به او الهام شده است.

۱۷. اتوره مایورانا (Ettore Majorana)

17-ettore-majorana

اتوره مایورانا، یک دانشمند فیزیک نظری اهل ایتالیا بود که بر روی توده نوترینو، ذرات الکتریکی خنثی زیر اتمی که ایجاد کننده واکنش‌های هسته‌ای هستند مطالعه می‌کرد. نمره IQ وی بین ۱۸۳ تا ۲۰۰ برآورده شده است.

وی در دانشگاه نپال به درجه استاد تمامی در فیزیک نظری نائل آمد، اما یک سال بعد در حالی که با قایق در حال سفر از پالرمو به ناپل بود ناپدید شد. بدن او هرگز پیدا نشد. معادله Majorana و فرمیون Majorana به نام او ثبت شد و در سال ۲۰۰۶ جایزه Majorana به یاد او در فیزیک نظری اهدا شد.

۱۶. ولتر (Voltaire)

16-voltaire

ولتر، از نام‌دارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی عصر روشنگری است. شهرت او به خاطر ذکاوت خارق‌العاده‌اش، مخالفت‌هایش با کلیسای کاتولیک، حمایتش از آزادی مذهب، آزادی بیان، و جدایی دین از سیاست است. وی در سال ۱۶۹۴ در پاریس به دنیا آمد و ضریب هوشی او در معیار‌های مختلف برابر با ۱۹۰ تا ۲۰۰ است.

در تمام طول زندگی خود با علاقه بسیار زیاد از علم طبیعی و تمایز آن با فلسفه دفاع می‌کرد. ولتر در تمام سبک‌های ادبی و نوشتاری از جمله نمایشنامه، شعر، رمان، مقاله، و نوشته‌های تاریخی و علمی دست داشت. او بیش از ۲۰ هزار نامه و بیش از ۲۰ هزار کتاب و کتابچه نوشت. او مانند بسیاری از متفکران عصر روشنگری دئیست بود و در آثارش اغلب به نقد عدم مدارا، تعصب مذهبی و ساختار قدرت در فرانسه‌ی عصر خود می‌پرداخت.

۱۵. ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)

15-william-shakespeare

ویلیام شکسپیر در ۲۶ آوریل سال ۱۵۶۴ در شهر استراتفورد در انگلستان غسل تعمید داده شد. ویلیام شکسپیر، شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی بود که بسیاری وی را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند. «سخن سرای آون» ( Bard of Avon) لقبی است که به خاطر محل تولدش در آون واقع در استراتفورد انگلیس به وی داده‌اند. ضریب هوشی شکسپیر برابر با ۲۱۰ اندازه گیری شده است.

نمایش‌های ابتدایی شکسپیر شامل: هنری چهارم، تیتوس آندرونیکس، رویای شب نیمه‌ی تابستان، بازرگان ونیزی و ریچار دوم می‌شود که همگی در میانه و اواخر دهه ۱۵۹۰ تاریخ گذاری شده‌اند.

همینطور بعضی از تراژدی‌های مشهور او که در اوایل دهه ۱۶۰۰ نگاشته شده‌اند شامل: اتلو، شاه لیر و مکبث می‌شوند. در حدود سال ۱۶۱۰ شکسپیر به استراتفورد برای استراحت برمی‌گردد و با وجود آن به نوشتن ادامه می‌دهد که دوره‌ی رمان و کمدی-تراتژدی او به حساب می‌آید مانند: طوفان، هنری هشتم، سیمبلاین و داستان زمستان. در مورد غزلیات او می‌توان گفت که نخستین بار در سال ۱۶۰۹ به چاپ رسیدند. ویلیام شکسپیر در روز ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ میلادی در پنجاه و دوسالگی در گذشت.

 ۱۴. نیکولا تسلا (Nikola Tesla)

14-nikola-tesla

نیکولا تسلا زاده ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶ در امپراتوری اتریش-مجارستان – متوفی ۷ ژانویه ۱۹۴۳ در ایالت نیویورک، مخترع، مهندس برق و مهندس مکانیک صربی الاصل آمریکایی است. وی بیشتر به دلیل سهمش در طراحی سیستم نوین برق‌رسانی براساس جریان متناوب (AC) شناخته می‌شود. ضریب هوشی وی بین ۱۶۰ تا ۳۱۰ در آزمایش‌های مختلف تعیین شده است.

تسلا پیش از مهاجرت به آمریکا، در زمینه‌ی مکالمه از راه دور و مهندسی برق تجاربی کسب کرده بود. وی در سال 1884 به ایالات متحده‌ی آمریکا مهاجرت کرد تا در شهر نیویورک برای توماس ادیسون مشغول به کار شود. تسلا پس از مدتی کوتاه با کمک حامیان مالی فعالیت مستقل خود را آغاز و با احداث آزمایشگاه‌ها و کارخانجاتی، اقدام به تولید طیف گسترده‌ای از محصولات الکتریکی کرد.

حق امتیاز موتور القایی و ترانسفورماتور جریان متناوب که از اختراعات ثبت شدهٔ تسلا هستند، توسط جورج وستینگهاوس، که برای مدت کوتاهی نیز تسلا را به عنوان مشاور خود استخدام کرده بود، خریداری شد. فعالیت‌های تسلا در سال‌های آغازین توسعه توان الکتریکی همچنین منجر به وارد شدن او در اختلافات شرکتی بر سر اتخاذ جریان متناوب یا جریان مستقیم به عنوان استاندارد انتقال توان الکتریکی شد. از این اختلافات به نام جنگ جریان‌ها یاد می‌شود.

تسلا امروزه مخترع رادیو و نیز «مخترع قرن بیستم» شمرده می‌شود. تسلا حداقل در سه کشور، کرواسی، صربستان و ایالات متحده آمریکا به عنوان قهرمانی ملی مورد تجلیل است.

۱۳. لئونارد اویلر (Leonhard Euler)

13-leonhard-euler

لئونارد اویلر از ریاضیدان و فیزیکدان برجسته‌ی سوئیسی بود. او کشف‌های بسیار مهمی در زمینه‌های حساب دیفرانسیل و انتگرال و نظریه گراف داشته‌ است. اویلر همچنین اصلاحات مهمی در زمینه‌های تجزیه و تحلیل ریاضی مانند مفهوم تابع ریاضی انجام داده‌است و برای کارهای خود در مکانیک، دینامیک سیالات، اپتیک و نجوم شهرت دارد. ضریب هوشی ایولر در معیار‌های مختلف بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ اندازه‌گیری شده است.

اویلر بیشتر سال‌های زندگی خود را در شهر سن پترزبورگ در روسیه و شهر برلین در پادشاهی پروس به سر برد. او یکی از برجسته‌ترین ریاضیدانان سدهٔ ۱۸ و یکی از بزرگترین دانشمندان تمام دوران شناخته شده‌ است. اویلر را به عنوان یکی از بنیانگذاران ریاضیات محض می‌دانند.

او هر روز اکتشافی به اکتشافات خود می‌افزود و تعداد آنها آنقدر زیاد است که حتی امروزه موفق به چاپ کامل آثار او نگردیده‌اند. وی سه روز را به حل مسئله‌ای که از طرف آکادمی مطرح شده بود گذراند و پس از آن به بستر بیماری افتاد. در این بیماری یک چشم خود را از دست داد در سن ۶۰ سالگی بینایی چشم دیگرش هم از دست رفت. گر چه چشم او را با موفقیت عمل کردند ولی زخم آن دچار عفونت شد و برای همیشه چشمان خود را از دست داد.

۱۲. گالیلئو گالیله (Galileo Galilei)

12-galileo-galilei

گالیلئو گالیله، دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی در سده‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی بود. گالیله در فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه علم تبحر داشت و یکی از پایه‌گذاران تحول علمی و گذار به دوران دانش نوین بود. IQ گالیله را در معیار‌های مختلف برابر با ۱۸۰ تا ۲۰۰ می‌دانند.

بخشی از شهرت وی به دلیل تأیید نظریه کوپرنیک مبنی بر مرکزیت نداشتن زمین در جهان است که منجر به محاکمه وی در دادگاه تفتیش عقاید شد. گالیله با تلسکوپی که خود ساخته بود به رصد آسمان‌ها پرداخت و توانست جزئیات سطح ماه را مشاهده کند.

 ۱۱. کارل گاوس (Carl Gauss)

11-carl-gauss

کارل فریدریش گاوس، ریاضیدان بزرگ آلمانی است. او به عنوان یکی از برترین ریاضی‌دانان همه‌ی ادوار شناخته شده‌ است و شاید بتوان گفت که برترین آن‌هاست. به دلیل تحقیقات و دستاوردهای بی‌مانند و بی‌شمار گاوس، به او لقب «شاهزاده‌ی ریاضی‌دانان» را داده‌اند. گاوس هم به ریاضیات لقب «ملکه‌ی علوم» را داده بود. ضریب هوشی وی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ ارزیابی شده است.

نوشته‌های وی به ویژه در مطالعه الکترومغناطیس با نفوذ بودند و البته گاوس تا زمانی که از بی نقص بودن آثار مطمئن نمی‌شد، اجازه انتشار آن‌ها را نمی‌داد.

۱۰. توماس یانگ (Thomas Young)

10-thomas-young

توماس یانگ، یکی از بزرگترین فیزیکدانان قرن هجدهم و نوزدهم بود. او با آزمایش مهمی که به آزمایش یانگ معروف است موجی بودن نور را اثبات کرد. او به «یانگ اعجوبه» معروف شد. زیرا در ۲ سالگی خواندن می‌دانست و در هشت سالگی به تنهایی به آموختن ریاضی پرداخت و در ۹ سالگی شروع به یادگیری زبان‌های فرانسوی – ایتالیایی – عبری – عربی و فارسی کرد به طوری که در ۱۴ سالگی این زبان‌ها را یاد گرفته بود. ضریب هوشی وی بین 185 تا 200 اندازه گیری شده است.

یانگ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته پزشکی گذرانید و به سال ۱۷۹۹ دکترای پزشکی خود را گرفت و در انستیتوی سلطنتی لندن مشغول به کار شد. او مطالعات خود را بر روی ساختمان چشم و ماهیت نور متمرکز کرد و اولین تئوری خود را درباره تطابق در بینایی مطرح کرد. بر طبق این تئوری برای آن که تصویر اجسامی که در فواصل متفاوت قرار دارند بر روی شبکیه تشکیل گردد شعاع انحنای عدسی چشم تغییر می‌کند. وی همچنین اولین شخصی بود که شیوه درک رنگ توسط چشم‌ها را متوجه شد.

۹. ویلیام سیدیس (William Sidis)

9-william-sidis

ویلیام جیمز سیدیس، کودک نابغه آمریکایی بود که توانایی خارق‌العاده‌ای در یادگیری زبان ها و ریاضیات داشت. وی با ضریب هوشی معادل ۲۵۰ تا ۳۰۰ به عنوان یکی از باهوش‌ترین انسان‌های تمام اعصار شناخته می‌شود (از آن زمان تا کنون معیارهای اندازه گیری ضریب هوشی تغییر یافته است.)

سیدیس در ۲ سالگی می‌توانسته به راحتی روزنامه نیویورک تایمز را بخواند و حروف را در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی تایپ کند. او در نه سالگی قصد وارد شدن به دانشگاه هاروارد را داشت اما این دانشگاه به دلیل  کم سن بودن او تا ۱۱ سالگی، سیدیس را به دانشجویی نپذیرفت.

گفته شده که توانایی صحبت کردن به ۴۰ زبان و لهجه متفاوت را داشته است. وی آنقدر زیر ذره بین رسانه‌ها قرار گرفته بود که در نهایت خلوت نشین شد و از شهری به شهری دیگر تحت نام‌های متفاوت سفر می‌کرد. در سن ۴۶ سالگی به دلیل سکته مغزی، درگذشت.

۸. گوتفرید لایبنیتس (Gottfried Leibniz)

8-gottfried-leibniz

گوتفرید ویلهلم فون لایب‌نیتس، فیلسوف، ریاضیدان و فیزیک‌دان آلمانی بود که همچنین نقش به‌سزایی را در سیاست اروپایی زمان خویش بازی کرده است و مقام بالایی نیز در تاریخ فلسفه و تاریخ ریاضی داراست. ضریب هوشی وی بین ۱۸۵ تا ۲۰۵ ارزیابی شده است.

لایبنیتس، محاسبات دیفرانسیل و انتگرال را همزمان ولی کاملاً مستقل از آیزاک نیوتن به دست آورد و علامت‌هایی که وی در این محاسبات استفاده می‌کرده است، هنوز هم به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. (به طور مثال نماد dy/dx برای مشتق تابع f در x)

وی از بزرگترین فیلسوفان عصر خرد و روشنگری محسوب می‌شود. در مکانیک کلاسیک، او بر این عقیده بود که فضا و مکان نسبی هستند، در حالی که نیوتون بر عقیده خودش مبنی بر مطلق بودن زمان و مکان اصرار می‌ورزید. لایبنیتس دارای وسعت نظر بود و می‌کوشید تمام مسالک و معتقدات بشری را باهم سازش دهد و با اینکه هواخواه دکارت بود از او کورکورانه پیروی نمی‌کرد و می‌گفت :«فلسفه دکارت به منزله دهلیز حقیقت است، از آن باید وارد شد اما نباید آنجا متوقف ماند.» با اینکه لایبنیتس تالیفات زیادی داشت از او فقط دو کتاب باقی‌مانده است. یکی به نام «شعور انسان» و دیگری به نام «خداجویی» و هر دوی این کتاب‌ها هم به زبان فرانسه نوشته شده است.

۷. نیکلاس کوپرنیک (Nicolaus Copernicus)

7-nicolaus-copernicus

نیکلاس کوپرنیک، ستاره‌شناس، ریاضیدان و اقتصاددانی لهستانی بود که نظریه خورشید مرکزی منظومه شمسی را بسط داد و به صورت علمی درآورد. وی پس از سال‌ها مطالعه و رصد اجرام آسمانی به این نتیجه رسید که بر خلاف تصور پیشینیان زمین در مرکز کائنات قرار ندارد، بلکه این خورشید است که در مرکز منظومه شمسی است و سایر سیارات از جمله زمین به دور آن در حال گردشند. ضریب هوشی کوپرنیک برابر با 160 تا 200 ارزیابی شده است.

نظریه انقلابی کوپرنیک یکی از درخشان‌ترین کشفیات عصر رنسانس است که نه فقط آغازگر ستاره‌شناسی نوین بود، بلکه دیدگاه بشر را درباره‌ی جهان هستی دگرگون کرد. کوپرنیک تقریباً چهل سال برای تکمیل پژوهش‌های اخترشناسی خود وقت صرف کرد و تا اواخر عمر خود از چاپ کامل نظرات خارق‌العاده خویش خودداری کرد و تنها در سال ۱۵۴۳ بود که گفتار درباره چرخش کرات سماوی او انتشار یافت.

افکار موجود در کتاب کوپرنیک بنیادی‌تر از آن بود که بتوان آنها را جدی گرفت، یک نسخه چاپ شده از آثارش درست قبل از مرگ در بستر بیماری بدست او رسید. چون او در این آزمایش بیش از ۷۰ سال سن داشت و مفلوج و تقریباً نابینا بود، بعید به نظر می‌رسید که موفق به دیدن این اثر بزرگ چاپی شده باشد. اثری که او برای خلق و ایجاد آن تمام عمرش را صرف کرده بود. چند روز پس از انتشار کتابش بدون آنکه بداند چه خدمت ارزنده‌ای به جهان بشریت کرده، دار فانی را وداع گفت. سرانجام پس از گذشت ۱۵۰ سال از مرگش دانشمندان اندیشه‌های او را پذیرفتند. امروزه بیش از چهار سده پس از مرگش، یکی از بزرگترین‌ها در قلمرو دانش به شمار می‌رود.

۶. رودلف کلاوزیوس (Rudolf Clausius)

6-rudolf-clausius

رودلف یولیوس امانوئل کلاوزیوس، فیزیکدان و ریاضیدان آلمانی یکی از سه عضو گروه سه نفری دانشمندان بزرگ واضع ترمودینامیک است که شاید بزرگ‌ترین همه اکتشافات علمی قرن نوزدهم باشد. IQ وی برابر با ۱۹۰ تا ۲۰۵ در معیار‌های متفاوت اندازه گیری شده است.

اولین اثر او در سال ۱۸۵۰ منتشر شد و آنگاه یک سلسله اکتشافات جدید تا سال ۱۸۶۲ در پشت سر آن به وجود آمد و در سال ۱۸۶۴ از مجموعه آنها کتابی به نام تئوری مکانیک حرارت تشکیل شد که دانش ترمودینامیک را بر مبانی خود مستحکم کرد. وی همچنین جزء اولین دانشمندانی بود که به تبادل مستمر مولکول و اتم اشاره کرد، همین موضوع بعدا پایه و اساس نظریه تفیکیک الکترولیتی (تفکیک مولکول با اتم‌های باردار یا یون) شد.

۵. جیمز ماکسول (James Maxwell)

5-james-maxwell

جیمز کلرک ماکسول، از فیزیکدانان بریتانیایی بود. ماکسول، نظریه الکترومغناطیس در مورد الکترودینامیک را کامل کرد که این فرمول‌بندی ریاضی به نام خود او معادله‌های ماکسول نامگذاری شده است. این معادله‌ها وجود موج‌های الکترومغناطیسی را پیشبینی می‌کردند. بنابراین ماکسول نظریه‌ای توسعه داد که تئوری ذرّه‌ای بودن خاصیت نور را توسط آیزاک نیوتون، مورد تناقض قرار می‌داد. IQ ماکسول بین ۱۹۰ تا ۲۰۵ در معیار‌های مختلف تعیین شده است.

اثبات خاصیت موجی نور بعدها توسط هاینریش رودلف هرتز به انجام رسید و امروزه مبانی سیستم اطلاع‌رسانی مانند، رادیو، تلویزیون، تلفن همراه، شبکه بیسیم و حتی تندپز را تشکیل می‌دهد. او اولین کسی بود که تشخیص داد نور از امواج الکترو مغناطیس تشکیل شده و شکل گیری امواج الکترو مغناطیسی امروزی را پیش بینی کرد.

۴. آیزاک نیوتن (Isaac Newton)

4-isaac-newton

سِر ایزاک نیوتن، فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بوده‌ است. وی در سال ۱۶۸۷ میلادی شاهکار خود «اصول ریاضی فلسفه‌ی طبیعی» را به نگارش درآورد. در این کتاب، او مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت و با تشریح قوانین حرکت اجسام، علم مکانیک کلاسیک را پایه گذاشت. از دیگر کارهای مهم او بنیان‌گذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال است. ضریب هوشی نیوتن بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ در معیار‌های مختلف برآورد شده است.

نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای نظریه‌ی خورشید-مرکزی پیوند خورده است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردشهای زمینی و آسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قانون‌های حرکت سیاره‌های کپلر برهان‌های ریاضی بیابد.

نیوتن چگونگی حرکت اجسام را در قالب سه قانون توصیف کرده‌ است. این قوانین آن‌قدر همه‌فهم و آشکارند که امروزه کسی گمان نمی‌برد نیازی به کشف شدن داشته باشند. با این حال نیوتن نخستین کسی بود که با نبوغ خود به وجود آن‌ها پی‌برد و چیستان حرکت جسم را حل کرد. مجموعهٔ قوانین سه‌گانه‌ی حرکت و قانون گرانش عمومی، اساس و شالوده‌ی فناوری مدرن هستند و با وجود پیدایش فرضیه‌های تازه‌تر از اهمیت آن‌ها کاسته نشده‌ است.

۳. لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci)

3-leonardo-da-vinci

لئوناردو دی سر پیرو داوینچی، دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود. نبوغ او شاید بیش از هر چیز دیگری مورد توجه بوده است. لئوناردو معمولا بعنوان نمونه‌ی بارز یک مرد رنسانس معرفی می‌شود. از او به طور گسترده بعنوان بزرگترین نقاش تاریخ یاد می‌کنند. عده‌ای نیز او را با استعدادترین شخصی می‌دانند که تا کنون در این جهان زندگی کرده است. ضریب هوشی داوینچی وابسته به عوامل مختلف بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ ارزیابی شده است.

عده‌ای از محققان ایتالیایی با تحقیق بر روی اثر انگشت بازسازی شده‌ی وی، او را دارای ریشه‌ی عربی و اهل خاورمیانه برشمرده‌اند. وی فردی بی‌نهایت خلاق و کنجکاو بود. او نظریات خود را در مجموعه یادداشت‌هایی که بالغ بر هزاران صفحه هستند، ثبت کرده است. او طرح‌های مبتکرانه‌ای را برای ساخت سلاح‌هایی مانند توپ‌های بخار، ماشین‌های پرنده و ادوات زرهی ارائه کرده بود، هرچند که بسیاری از آنها هرگز ساخته نشدند.

داوینچی اولین طراح هواپیما و صدها اثر معماری دیگر به‌شمار می‌رود. یکی از طرح‌های ابتکاری او لباس غواصی و زیر دریایی جنگی است. او همچنین مسلسل، تانک نظامی، ساعتی که به ساعت داوینچی معروف است، کیلومترشمار و چیزهای دیگر را طراحی یا اختراع کرد و با استفاده از خط معکوس برای طراحی‌های خود یادداشت‌هایی را نوشته است، که آنها را فقط در مقابل آینه می‌توان خواند. شهرت جهانی داوینچی بیشتر به‌خاطر نقاشی‌های شام آخر و مونالیزا است. مارکو روسکی درباره او می‌گوید:

در حالی که گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد لئوناردو وجود دارد، چشم‌انداز او از جهان اساساً منطقی است و نه اسرار آمیز و این که روش‌های تجربی به کار گرفته شده او برای زمان خودش غیرمعمول بود.

۲. آلبرت اینشتین (Albert Einstein)

2-albert-einstein

آلبرت آینشتاین به تلفظ صحیح آلمانی، ولی معروف به انیشتن، انیشتین و اینشتین در ایران (زاده ۱۴ مارس ۱۸۷۹ – درگذشته ۱۸ آوریل ۱۹۵۵) فیزیک‌دان نظری آلمانی بود. او بیشتر به خاطر نظریه نسبیت و به ویژه برای هم‌ارزی جرم و انرژی (E=mc۲) (که از معروف‌ترین روابط فیزیک بین غیرفیزیک‌دان‌هاست) شهرت دارد. علاوه بر این، او در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری سهم عمده‌ای داشت. ضریب هوشی اینشتین برابر با ۲۰۵ تا ۲۲۵ در معیار‌های متفاوت معیین شده است.

اینشتین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ برای خدماتش به فیزیک نظری و به خصوص به خاطر کشف قانون اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. او به دلیل تأثیرات چشمگیرش، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیزیکدانانی شناخته می‌شود که به این جهان پا گذاشته‌اند. در فرهنگ عامه، نام «اینشتین» مترادف هوش زیاد و نابغه شده‌ است.

۱. یوهان گوته (Johann Goethe)

1-johann-goethe

یوهان ولفگانگ فون گوته، شاعر، ادیب، نویسنده، نقاش، محقق، انسان‌شناس، فیلسوف و سیاست‌مدار آلمانی بود. او یکی از کلیدهای اصلی ادبیات آلمانی و جنبش وایمار کلاسیک و همچنین رمانتیسیسم به شمار می‌رود. در معیار‌های مختلف ارزیابی IQ، وی امتیاز ۲۱۰ تا ۲۲۵ را کسب کرده است.

وی یکی از مردان بزرگ فرهنگی قرون ۱۸ و ۱۹ اروپا و یکی از افراد برجسته‌ی ادبیات جهان محسوب می‌شود. گوته آلمانی، شکسپیر انگلیسی، هومر یونانی، و دانته ایتالیایی را چهار رکن ادبیات اروپا می‌دانند. خانه یوهان ولفگانگ فون گوته در مجموعه سنت‌گرایی وایمر قرار دارد.

از آثار شاخص گوته می‌توان به اگمونت، نغمه‌های رومی، فاوست، تئوری رنگ‌ها، سفرنامه ایتالیا، رنج‌های ورتر جوان، ایفنی ژنی و دیوان غربی-شرقی اشاره کرد.

 

منبع: businessinsider.com/the-40-smartest-people-of-all-time-2015-2?op=1

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا