دانستنی ها

بدبو ترین گل جهان را بشناسید!

گرچه این گل زیبنده ى محیط زیستش در سوماتراست، ّ اما گل میت خواندنش بى علت نیســت. این گل بدنام، بزرگ ترین گل آذین (خوشه ى گل) دنیا را تولید مى کند. نام غیرعلمى و عامیانه ى این گل در انگلیسى، «Titan arum» از بوى مشــمئزکننده ى آن منشــأ مى گیرد؛ بویى که به بوى جنازه ى در حال پوسیدگى تشبیه شده است. این بوى گوگردى قوى، گرده افشانان این گل را– جاندارانى چون سوسک سرگین، مگس هاى لاشه خوار و دیگر حشرات گوشتخوارى را که عموما در حوالى اجساد یافت مى شوند– به خود جذب مى کند. این گل علاوه بر بوى جهنمى اش، جثه اى عظیم دارد، چنانکه گاهى قدش به 180 سانتى متر مى رسد. تولید گلى به این ابعاد نیازمند انرژى زیادى است و از همین روست که این گیاهان در ســوماترا تنها هر شش سال یک بار گل مى دهند. سال 2016 سالى پربازده براى این گیاهان بود و طى آن بسیارى به طور همزمان گل دادند. علت این گل دهى همگانى مشخص نیست، اما این واقعیت که بین سال هاى 1889 و 2008 تنها 157 اصله از این گیاهان گل دادند، این گل دهى همگانى را به پدیده اى جالب توجه براى مردم تبدیل مى کند، خاصه اگر در نظر بیاورید که هر گل چند روزى بیش، دوام نمى آورد.

 

 

منبع: ماهنامه دانستنی ها

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. گل زیبایی است ولی در توضیح ها گفین که بدبود است خیلی جالب ایت که این جور مطالب علمی را می را می گذارید . ممنون از سایت خوبتن. من که لذت بردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن