دانستنی ها

بدبو ترین گل جهان را بشناسید!

گرچه این گل زیبنده ى محیط زیستش در سوماتراست، ّ اما گل میت خواندنش بى علت نیســت. این گل بدنام، بزرگ ترین گل آذین (خوشه ى گل) دنیا را تولید مى کند. نام غیرعلمى و عامیانه ى این گل در انگلیسى، «Titan arum» از بوى مشــمئزکننده ى آن منشــأ مى گیرد؛ بویى که به بوى جنازه ى در حال پوسیدگى تشبیه شده است. این بوى گوگردى قوى، گرده افشانان این گل را– جاندارانى چون سوسک سرگین، مگس هاى لاشه خوار و دیگر حشرات گوشتخوارى را که عموما در حوالى اجساد یافت مى شوند– به خود جذب مى کند. این گل علاوه بر بوى جهنمى اش، جثه اى عظیم دارد، چنانکه گاهى قدش به 180 سانتى متر مى رسد. تولید گلى به این ابعاد نیازمند انرژى زیادى است و از همین روست که این گیاهان در ســوماترا تنها هر شش سال یک بار گل مى دهند. سال 2016 سالى پربازده براى این گیاهان بود و طى آن بسیارى به طور همزمان گل دادند. علت این گل دهى همگانى مشخص نیست، اما این واقعیت که بین سال هاى 1889 و 2008 تنها 157 اصله از این گیاهان گل دادند، این گل دهى همگانى را به پدیده اى جالب توجه براى مردم تبدیل مى کند، خاصه اگر در نظر بیاورید که هر گل چند روزى بیش، دوام نمى آورد.

 

 

منبع: ماهنامه دانستنی ها

آریو اشراقی راد

از بچه ی خون گرم جنوب (خوزستان) - با اشتراک گذاری و معرفی مطالب سایت به دوستان خود در شبکه های اجتماعی ما را حمایت کنید ID تلگرام [email protected]

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. گل زیبایی است ولی در توضیح ها گفین که بدبود است خیلی جالب ایت که این جور مطالب علمی را می را می گذارید . ممنون از سایت خوبتن. من که لذت بردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن