آموزش کامپیوتراینترنتدانستنی ها

چیستی تفاوت اینترنت،اینترانت و اکسترانت را بدانید!

اینترنت بزرگترین پدیده دگرگون کننده جهان اجتماعی می باشد. تکنولوژی که جوامع مجازی شامل میلیون ها انسان در سراسر جهان از فرهنگ های مختلف شکل دهد. سالهاست با این سه نام یعنی اینترنت, اینترانت, اکسترانت سر و کار داریم. اما چندان به تفاوت آنها توجه نمی کنیم. اصلا تفاوت این سه در چیست؟ هر چند اینها کارکردی مشابه دارد و ریشه واحدی دارند.. اما تفاوت هایی هم دارند.  سطح دسترسی تفاوت این سه واژه را تعیین می کند.

اینترنت

اینترنت، شبکه‌ای است که به وسیله دستگاه اتصال به شبکه، برای همه قابل دسترسی است. یک شبکه بزرگ برای به اشتراک گذاری اطلاعات به صورت عمومی، و در قالب صفحات وب به هم پیوسته است. پروتکل اینترنت، یک سایت را به وسیله URL یا نام دامنه به کاربران تعریف می‌کند. در حقیقت اینترنت، شبکه سراسر جهان است که به عنوان وب گسترده جهانی شناخته می‌شود.

internet

اینترانت

شبکه اینترانت برای گروه کوچکی طراحی شده و قابل دسترسی است. اینترانت بیش‌تر در سازمان‌ها و بیزینس‌ها و برای به اشتراک گذاری فایل‌ها و منابع از سرورها و کامپیوترهای داخل یک مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینترانت ممکن است به اینترنت دسترسی بدهد یا ندهد.  اگر یک شبکه اینترانت دسترسی به اینترنت داشته باشد، به وسیله یک دیواره آتش یا همان Firewall از دسترسی اینترنت به اینترانت جلوگیری می‌کند. هدف از طراحی اینترانت این بوده است که اعضای یک گروه در یک مکان، بتوانند به راحتی با همدیگر فایل به اشتراک بگذارند، و اغلب آن را اینترنت خصوصی یا شخصی می‌نامند.

اکسترانت

اکسترانت هم شبیه اینترانت است، با این تفاوت که از طریق پرتال وب قابل دسترس است. اکسترانت، برای کسی که نام کاربری و رمزعبور را دارد، می‌توانداز هر جایی قابل دسترس باشد. هدف از طراحی این نوع شبکه، به اشتراک گذاری اطلاعات و فایل‌ها در داخل یک گروه، که اعضای آن در یک مکان متمرکز نیستند، می‌باشد. برای نمونه، استفاده از یک VPN که کارمندان بتوانند خارج از اداره هم با نام‌کاربری و رمزعبور به شبکه وصل شوند.

تفاوت اینترنت، اینترانت و اکسترانت

تفاوت اینترنت، اینترانت و اکسترانت

تفاوت عمده و مهم این سه در دسترس پذیری‌شان است. اینترنت عمومی است، در حالی که دوتای دیگر محدودیت در دسترسی دارند. عمده کاربران از اینترنت استفاده می‌کنند، و  اگر بخواهند در یک مکان مشخص فایل‌ها و منابعی را به اشتراک بگذارند از اینترانت بهره می‌برند. و همچنین اگر گروهی بخواهند از راه دور به شبکه‌ای که ساخته‌اند دسترسی داشته باشند از اکسترانت استفاده می‌کنند.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا