تکنولوژی و فناوری

رتبه ایران در “ویکی پدیا”

ایران جمعیت جوان و بسیار فعالی در زمینه اینترنت دارد. و بیش از 30 میلیون کاربر اینترنتی دارد. دانشنامه آنلاین ویکی‌پدیا که بزرگ ترین دانشنامه اینترنتی جهان به شمار می رود، با حضور چشم گیر ایرانیان همراه بوده است.

بر اساس آماری که این دانشنامه اعلام کرده است تا کنون بیش از ۱۳۵ میلیون صفحه محتوا در این سایت دانش گستر منتشر شده است که از هر کتاب دیگری در تاریخ بشر، پرحجم تر و پرمحتواتر است.

این دانشنامه، توسط فرد یا افراد خاصی نوشته نمی شوند و هر کسی می تواندبا عضویت در آن، در تألیف ویکی پدیا همکاری کند.

هر چند هر اثری توسط اعضای دیگر مورد بررسی و ویرایش قرار می گیرند تا ضریب خطا به حداقل برسد ولی همچنان برخی اشتباهات به ویژه در حوزه های سیاسی در این دانشنامه وجود دارد.

تعداد افرادی که تا کنون عضو ویکی پدیا عضو شده اند حدود ۵۶ میلیون نفر از ملیت های مختلف است و این، بزرگ ترین تحریریه جهان در طول تاریخ به شمار می رود.

حدود ۲۹۰ زبان مختلف در ویکی پدیا وجود دارد و زبان انگلیسی، پرطرفدارترین زبان این دانشنامه است به گونه ای که نیمی از مراجعات به ویکی پدیا، به بخش انگلیسی آن صورت می گیرد.
تا کنون ۴ میلیون و ۸۸۰ هزار مقاله در ویکی پدیا به زبان انگلیسی منتشر شده است و بعد از آن، زبان های سوئدی و آلمانی در صدر هستند.

زبان فارسی نیز با ۴۶۱ هزار مقاله در میان ۲۰ زبان برتر جهان قرار دارد که بالاتر از همه زبان های خاورمیانه است (زبان عربی ردهٔ ۲۲ و زبان ترکی استانبولی ردهٔ ۳۰).
همچنین در میان زبان‌های رایج در آسیا، ویکی‌پدیای فارسی پس از ویکی‌پدیای ویتنامی، ژاپنی و چینی در ردهٔ چهارم قرار دارد.

در زیر ۲۰ زبان برتر ویکی پدیا از نظر تعداد مقالات آمده است:

۱- انگلیسی (۴٬۸۸۰٬۰۰۰)
۲- سوئدی (۱٬۹۶۰٬۰۰۰)
۳- آلمانی (۱٬۸۲۴٬۶۰۰)
۴- هلندی (۱٬۸۲۴٬۴۰۰)
۵- فرانسوی (۱٬۶۳۰٬۰۰۰)
۶- وینارایی (۱٬۲۵۰٬۰۰۰)
۷- روسی (۱٬۲۳۰٬۰۰۰)
۸- سینوگبانونی (۱٬۲۱۰٬۰۰۰)
۹- ایتالیایی (۱٬۲۰۰٬۰۰۰)
۱۰- اسپانیایی (۱٬۱۸۰٬۰۰۰)
۱۱- ویتنامی (۱٬۱۳۰٬۰۰۰)
۱۲- لهستانی (۱٬۱۱۰٬۰۰۰)
۱۳- ژاپنی (۹۷۰٬۰۰۰)
۱۴- پرتغالی (۸۷۰٬۰۰۰)
۱۵- چینی (۸۲۰٬۰۰۰)
۱۶- اوکراینی (۵۷۰٬۰۰۰)
۱۷- فارسی (۴۶۱٬۰۰۰)
۱۸- کاتالان (۴۶۰٬۰۰۰)
*با توجه به رقابت نزدیک فارسی و کاتالان، هر روز ممکن است رده این دو زبان باهمدیگر جابجا شود. زبان کاتالان در بخش هایی از ایتالیا و فرانسه مورد استفاده ۹ میلیون نفر است.
۱۹- نروژی (بوکمال) (۴۱۰٬۰۰۰)
۲۰- صربی کرواتی (۳۹۰٬۰۰۰)

ویکی‌پدیای فارسی یکی از نسخه‌های ویکی‌پدیاست که از آذر ۱۳۸۲ یعنی سه سال بعد از راه اندازی ویکی پدیا (۲۰۰۱ میلادی) فعالیت خود را آغاز کرد.

ویکی‌پدیای فارسی از نظر ژرفای دانشنامه، با داشتن شاخص ژرفای ۱۴۱، در جایگاه هفتم در میان دانشنامه‌های دارای بیش از ۱۰۰هزار مقاله قرار دارد. شاخص ژرفا، معیاری است که از حاصل‌ضرب میانگین ویرایش برای هر نوشتار در نسبت صفحه‌های غیرنوشتاری به نوشتارها گرفته می‌شود و یک معیار برای کیفیّت دانشنامه است.

همچنین ویکی‌پدیای فارسی از نظر شمار کاربران در ردهٔ ۱۵اُم و شمار کاربران فعال در ردهٔ ۱۴اُم قرار دارد.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا