تکنولوژی و فناوری

ممنوعیت استفاده از اسم مستعار در شبکه‌های آنلاین چین

چین یکی از سخت گیر ترین کشورها در زمینه استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی است. و قوانین بسیار سختی را بر روی شبکه های اجتماعی و استفاده از آنها وضع کرده است. دولت چین که به تازگی تیغ‌های سیستم فیلترینگ‌اش را تیزتر از پیش کرده و کمر به انهدام وی‌پی‌ان‌ها بسته٬ حالا درصدد است از اول ماه مارس بهره‌گیری از نام‌های مستعار را هم در دنیای آنلاین ممنوع کند.

تعداد کاربران اینترنت در چین حالا از مرز ۶۵۰ میلیون نفر هم گذشته است است.

کاربران اینترنت در چین به زودی با محدودیت و ممنوعیتی بی‌سابقه مواجه خواهند شد؛ دولت کمونیست چین روز چهارشنبه (۱۵ بهمن٬ ۴ فوریه) اعلام کرده که تا کمتر از یک ماه دیگر همه کاربران اینترنت در این کشور باید با هویت واقعی خود در دنیای آنلاین حضور داشته باشند.

با اعمال این ممنوعیت٬ همه اکانت‌هایی که به هر نحوی از اسم مستعار بهره می‌گیرند٬ یا به‌صورت ناشناس هویتی متفاوت با هویت واقعی خود می‌سازند یا خود را جای اشخاص و نهادهای دیگر جا می‌زنند٬ دیگر امکان حضور در اینترنت را نخواهند داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس٬ دولت چین که از پیش‌تازان سانسور آنلاین و آفلاین در جهان است٬ تا کنون چندین بار تلاش کرده تا سیاست بهره‌گیری از هویت واقعی را در اینترنت اعمال کند٬ اما همواره در این راه با موانع و چالش‌های جدی مواجه شده است.

مرکز مدیریت فضای مجازی (CAC) در چین خبر ممنوعیت جدید را اعلام کرده و گفته که به موجب آن دیگر اکانت‌هایی که وانمود می‌کنند متعلق به نهادهای دولتی‌اند٬ از جمله آژانس مقابله با فساد اداری٬ و اکانت‌هایی که با هدف به طنز کشیدن سیاست٬ نقش رهبران کشورها را بازی می‌کنند٬ دیگر نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

همچون همیشه خدمات‌دهندگان اینترنت مسئول پیاده‌سازی سیاست جدید دولت چین خواهند بود. وایبو٬ بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی آنلاین چین که معادلی بومی برای سرویس مایکروبلاگینگ توییتر است٬ همچون بسیاری کمپانی‌های دیگر از تصمیم جدید دولت چین استقبال و اعلام کرده فقط در ماه گذشته ۲۹۳ حساب کاربری را به خاطر برگزیدن «نام‌های نامناسب و زننده» حذف کرده است.

سیاست جدید دولت چین در قبال اینترنت در حالی اعلام شده که در هفته گذشته هم خبرهایی پیرامون ارتقاء سیستم عظیم فیلترینگ اینترنت و ایجاد اختلالات جدی در سرویس‌های وی‌پی‌ان در این کشور منتشر شده بود.

چین در سال‌های گذشته همه اتصالات شناخته‌شده وی‌پی‌ان را بلاک می‌کرد٬ اما از سال گذشته تشکیلات عریض و طویل فیلترینگ در این کشور بلاک کردن کانکشن‌های مشکوک به وی‌پی‌ان را هم آغاز کرد. حالا آن‌طور که متخصصان می‌گویند این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

تعداد کاربران اینترنت در چین حالا از مرز ۶۵۰ میلیون نفر هم گذشته است است. جمعیت کاربران اینترنت چین با ۳۱ درصد افزایش در سال ۲۰۱۴ به این رقم رسیده است. رشد کاربران آنلاین موبایل در این کشور حتی از این هم پرشتاب‌تر است و حالا در مجموع٬ ضریب نفوذ اینترنت در چین به ۴۷/۹ درصد رسیده است.

با افزایش برق‌آسای کاربران٬ دولت چین سیاست‌های سرکوب‌گرانه خود در قبال مجازی را هم سخت‌گیرانه‌تر می‌کند تا بتواند این جمعیت عظیم را هم‌سو با خواست حکومت کمونیستی این کشور کنترل کند.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا