تکنولوژی و فناوری

کشف سیاره مشابه کره زمین توسط ناسا

هفته ای نیست که دنیای تکنولوژی از ناسا خبر نداشته باشد. این سازمان تحقیقات و جست جوی گسترده ای را در اطراف کره زمین برای کشف و دستیابی به ماهیت دیگر سیاره ها آغاز کرده. ارسال فضا پیمای کنجکاوی بزرگترین پروژه ناسا در قرن اخیر بوده است. که با موفقعیت انجام شد.
ناسا، سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا، در جریان جست‌و‌جو برای یافتن سیاره‌های احتمالا قابل‌سکونت در کهکشان “راه شیری” به سیاره‌ای بسیار شبیه به کره زمین برخورد کرده است. به نظر می‌رسد که در این سیاره آب وجود دارد.

دانشمندان ناسا، سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا، روز پنج‌شنبه (۱ مرداد / ۲۳ ژوئیه) اعلام کردند که سیاره تازه کشف‌شده حدود ۱۴۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد و در صورت فلکی ماکیان است.

محققان ناسا نام سیاره جدید را “کپلر-۴۵۲ب” گذاشته‌اند و بر این نظرند که این سیاره “پسرعموی پیرتر و بزرگ‌تر زمین” است و امکان وجود آب در آن هست.

“کپلر-۴۵۲ب” توسط فضاپیمای کپلر کشف شده و به همین جهت نیز دانشمندان فضایی ناسا نام کپلر را برایش در نظر گرفته‌اند. فضاپیمای کپلر که سال ۲۰۰۹ با هدف شناسایی سیاره‌هایی مشابه زمین به فضا پرتاب شد، تا کنون ۴۷۰۰ سیاره خارج از منظومه شمسی را کشف کرده که ۱۰۳۰ مورد آن ثبت شده‌اند.

فضاپیمای کپلر نشان داد که سیاره‌هایی چون زمین در کهکشان کم نیستند. نتایج تحقیقات فضاپیمای کپلر نشان می‌دهند که دست‌کم از هر دو خورشید موجود در کهکشان یکی سیاره‌ای به بزرگی کره زمین دارد. وجود این سیاره‌ها اما نشان‌دهنده وجود زندگی در آنها نیست.

قطر “کپلر-۴۵۲ب” ۶۰ درصد بیشتر از زمین است. فاصله این سیاره با ستاره‌اش حدودا همان فاصله زمین تا خورشید است. هنوز دانشمندان فضایی جزئیات بیشتری از این سیاره ندارند. آنها حدس می‌زنند که سطح این سیاره مسطح نیست.

کپلر-۴۵۲ب هر ۳۸۵ شبانه‌روز یک بار به دور خورشیدش می‌گردد که به مدت گردش سیاره زمین، یعنی ۳۶۵ روز، بسیار نزدیک است. خورشید کپلر-۴۵۲ب نیز به تخمین ناسا بیش از ۶ میلیارد سال سن دارد و یک و نیم میلیارد سال از خورشید کره زمین پیرتر و روشنایی آن نیز ۲۰ درصد بیشتر است.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن