تکنولوژی و فناوری

پرینت اشیای بافتنی با پرینتر های سه بعدی

 

می گویند دومین اختراع برتر جهان دستگاه فتوکپی بوده است. که به گسترش کتاب و علم سرعت بخشیده است. زیر قبل از آن اکثر کتاب ها با دست نوشته می شدند. شما تصور کنید برای چاپ یک تیراژ 1000 تایی کتاب چند نفر نویسنده خوش خط نیاز بود و اصلا قابل مقایسه با کار پرینتر و کپی نبود. پرینترهای سه بعدی انقلاب در چاپ و تکنولوژی هستند. حالا با استفاده از پرینترهای سه بعدی هر شکلی را می توان ایجاد کرد.

تا به حال تکنولوژی پرینت سه بعدی در زمینه‌های مختلف از جمله پرینت غضروف، اندام‌های بدن و حتی ایجاد پوسته و لاک برای لاک پشت مورد استفاده قرار گرفته است. حال محققان دیزنی موفق به ساخت پرینتر سه بعدی شده‌اند که قادر است اشیای منعطف مانند عروسک‌ و اسباب‌بازی‌های نرم را تولید کند.

 عملکرد پرینتر سه بعدی جدید همانند ماشین آلات معمولی است که از پلاستیک و فلزات استفاده می‌کنند اما با این تفاوت که پرینتر سه بعدی جدید از پارچه برای ایجاد اشیای انعطاف پذیر و کاربردی استفاده می‌کند. در بسیاری از پرینترهای سه بعدی مواد در یک نقطه‌ی خاص نگهداری می‌شود اما برای ایجاد پارچه باید از یک تکنیک جدید و جایگزین برای تقلید فرآیند بافتن استفاده شود.

محققان دیزنی یک فرآیند پرینت دو مرحله‌ای را ابداع کرده‌اند که برای ایجاد و تولید اشیای پارچه‌ای و بافتنی مناسب است. در این روش ابتدا به کمک لیزر صفحه‌ی مواد مورد استفاده برش داده می‌شود تا در نتیجه شکلی دو بعدی ایجاد شود. در مرحله‌ی دوم هر برشی که توسط لیزر جدا شده توسز ماده‌ای حساس به گرما و چسبنده به یکدیگر وصل می‌شوند. زمانی که پرینت تمام شد، تمامی نخ‌های اضافی جدا شده و اشیای تولید شده آماده‌ی استفاده است. با استفاده از این روش محققان دیزنی قادر شدند یک خرگوش قرمز رنگ با قابلیت حس لمس را با استفاده از مواد رسانا تولید کنند؛ این حسگر قابل استفاده در نسل جدید ابزارهای تعاملی است.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. جالب بود ! تکنولوژی پرینت سه بعدی روزبه روز پیشرفت می کنه و باعث بهبود کیفیت زندگی انسان ها خواهد شد.یکی از سایت های فعال ایرانی در زمینه پرینت سه بعدی رو هم میتونید در این لینک ببینید : http://www.3dprinted.ir بعضی از نمونه های ساخته شده اینها در حد کارهای بسیار خوب جهانیه و باعث افتخاره که داخل ایران هم همچنین حرکت هایی انجام شده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا