تکنولوژی و فناوریدانستنی ها

14 درصد درآمد نفتی عربستان صرف خرید سلاح می شود!

آمریکا بزگترین صادر کننده سلاح و عربستان بزرگترین خریدار اسلحه در جهان.

عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان حالا به بزرگترین وارد کننده اسلحه در جهان و یک کشور مصرف کننده در زمینه تسلیحات نظامیتبدیل شده است. از هر 7 دلار در آمد نفتی عربستان یک دلار آن صرف خرید اسلحه می شود. در حالی که کشور ما ایران با تکیه بر دانش و توانایی نظامی متخصصان خود یک تولید کننده اسلحه در خاورمیانه است. و کمترین بودجه نظامی در میان کشورهای مطرح جهان را دارد. کشورهای حوزه خلیج فارس به علت عدم داشتن دانش و توانایی نظامی همچون دیگر عرصه ها به خارج و آمریکا وابسته اند.

براساس گزارش جدیدی درباره میزان هزینه‌های دفاعی کشورهای جهان، عربستان سعودی در سال گذشته با پیشی گرفتن از هند بزرگترین وارد کننده تسلیحات در جهان بوده است.

این در حالی است که آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات در جهان است و پس از آن کشورهای روسیه و فرانسه قرار گرفته دارند.

هزینه دفاعی عربستان سعودی در سال گذشته ۵۴ درصد افزایش داشته و به شش و نیم میلیارد دلار رسیده، این در حالی است که واردات تسلیحات هند ۵.۸ میلیارد دلار بوده است.

در این گزارش پیش‌بینی شده که کل واردات تسلیحات در سال جاری به میزان ۵۲ درصد افزایش داشته باشد و به ۹.۸ میلیارد دلار در سال جاری برسد.

به گفته تحلیل‌گران دفاعی در شرکت اطلاعاتی (IHS) هند از رده پنجم کشورهای واردکننده تسلیحات به رده سوم صعود کرده است.

در این گزارش همچنین گفته شده که تجارت تجهیزات نظامی در سال گذشته بیش از ۱۳ درصد افزایش داشته که این افزایش ناشی از شدت‌ گرفتن تنش ها در خاورمیانه و منطقه آسیا- اقیانوسیه بوده است.

بن موریس، نویسنده این گزارش گفته است: “شما شاهد تنش های سیاسی در منطقه هستید و در عین حال درآمد حاصل از نفت به کشورها امکان می دهد تا برای حفاظت خود را به تسلیحات پیشرفته مجهز کرده و افکار و عقاید خود را تحمیل کنند. ”

بزرگترین ذینفع از افزایش بازار خرید تسلیحات در خاورمیانه ، آمریکا است که در سال گذشته ۸.۴ میلیارد محموله تسلیحات به منطقه خاورمیانه ارسال کرده که این میزان ۶ میلیارد دلار بیشتر از سال قبل از آن یعنی ۲۰۱۳ است

به گفته دیوید کورترایت، مدیر مرکز مطالعات سیاسی در دانشگاه نوتردام، عربستان سعودی در حالی به افزایش تجهیزات نظامی مبادرت کرده که نگرانی هایی درمورد تغییر وضعیت ژئوپلتیکی خاورمیانه وجود دارد.

بزرگترین ذینفع از افزایش بازار خرید تسلیحات در خاورمیانه ، آمریکا است که در سال گذشته ۸.۴ میلیارد محموله تسلیحات به منطقه خاورمیانه ارسال کرده که این میزان ۶ میلیارد دلار بیشتر از سال قبل از آن یعنی ۲۰۱۳ است.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی در مجموع ۸.۷ میلیارد دلار سیستم دفاعی در سال گذشته خریداری کردند که این میزان بیشتر از واردات تمامی کشورهای اروپای غربی است.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا