تکنولوژی و فناوری

5 باور غلط درباره باتری موبایل!

باتری یکی از اجزای اصلی گوشی موبایل, بدون آن امکان استفاده از گوشی وجود ندارد. پس داشتن یک باطری خوب برای گوشی بسیار مهم است. اما دردنیای موبایل هم یک سری باور های غلط وجود دارد. که روزانه آنها را به طور جدی رعایت می کنیم. و بر روند زندگی ما مثل دیگر باور ها تاثیر گذار خواهد بود.

ای اس دانلود می خواهد شما را با 5 باور غلط درباره باطری موبایل آشنا سازد. شاید شما یک یا چند مورد از این باورهای اشتباه را داشته باشید.

1-برای شارژ گوشی، باید حتما باتری گوشی خالی باشد. این عبارت هم کاملا اشتباه است. برای گوشی‌های قدیمی این داستان سازگارتر است چرا که باتری‌های آنها نیکل کادمیوم یا نیکل هیدرید فلز بوده واین باتری‌ها اگر قبل از شارژ به‌صورت کامل خالی نشوند ظرفیت اصلی خود را به‌اصطلاح فراموش می‌کنند. اما در گوشی‌های هوشمند امروزی که جنس باتری لیتیوم یون است داستان متفاوت است. باتری‌های لیتیوم یون بیشترین عمر را در بین انوع باتری‌ها دارند، اما همیشه باید از خالی شدن آنها بپرهیزید ، این نوع باتری باید حتما قبل از خالی شدن کامل در شارژ قرار بگیرند تا آسیب نبینند. پس اگر از کاربران گوشی‌های هوشمند هستید، به هیچ‌عنوان نگران این موضوع نباشید که حتما باید شارژ گوشی شما خالی شود و بعد آن را به شارژ متصل کنید، بلکه اگر شارژ باتری گوشی شما کاملا خالی شود، می‌تواند برای باتری خطرناک هم باشد.

2-بعد از شارژ کردن باتری گوشی به طور کامل، حتما گوشی را از شارژر جدا کنید. این عبارت قطعا برای همه شما هم آشنا است. که اگر پس از شارژ باتری گوشی آن را از شارژر جدا نکنید، به گوشی آسیب وارد می‌شود. این موضوع برای گوشی‌های قدیمی درست بود. در گوشی‌های قدیمی با توجه به جنس باتری آنها وقتی بیش از حد گوشی به شارژر متصل بود، گوشی بیش از حد داغ می‌شد و بعد از گذشت زمان کارایی آن پایین می‌آمد. افزایش دمای گوشی به باتری آسیب جدی وارد می‌کرد. اما این موضوع اکنون در گوشی‌های هوشمند امروزی برطرف شده است چرا که در دستگاه‌های هوشمند امروزی مدیریت انرژی هوشمندانه‌تر عمل می‌کند و اگر گوشی پس از شارژ کامل باز هم به شارژر متصل باشد، برای آن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. پس اگر از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنید، و بعد از شارژ گوشی، شارژر هنوز به گوشی متصل بود، نگران نباشید، چرا که اتفاقی رخ نخواهد داد.

3-حتما از شارژر اصلی گوشی برای شارژ آن استفاده کنید. این عبارت تنها به نفع تولید کنندگان گوشی و لوازم جانبی آنها است. بسیاری از شما در کاتالوگ‌های گوشی‌های خود حتما دیده‌اید که نوشته شده است حتما برای شارژ گوشی از شارژ اصلی گوشی استفاده کنید. شرکت‌ها می‌خواهند شما را برای خرید لوازم جانبی گوشی تشویق کنند و بحث سلامت باتری گوشی شما مطرح نیست. هر شارژی که بتواند گوشی شما را شارژ کند، برای این کار مناسب است و استفاده از آن هیچ آسیبی به سلامتی باتری گوشی شما وارد نمی‌کند. در برخی مواقع نوع شارژر است که اگر عوض شود می‌تواند در سرعت شارژ باتری گوشی شما موثر باشد برای مثال سرعت شارژ با کابل‌های یو‌اس‌بی از سرعت شارژ با شارژ‌های اصلی کمتر است، اما در کل همه آنها قادر به شارژ باتری گوشی شما هستند بدون آنکه آسیبی به سلامتی آن وارد نمایند.

4-از گوشی که متصل به شارژر است، استفاده نکنید. این عبارت‌ هم زیاد به گوش شما خورده است، عبارتی که از نظر منطقی ثابت نشده است. بسیاری از شما شنیده‌اید که وقتی گوشی برای شارژ به شارژر متصل است، استفاده از آن خطرناک است و احتمال آتش گرفتن، منفجر شدن و برق‌گرفتگی است که متاسفانه هیچ یک از موارد ذکر شده درست نمی‌باشد، چون هیچ یک به اثبات نرسیدند.

5-غیرفعال کردن بلوتوث، مکان‌یاب عمر شارژ باتری را افزایش می‌دهد. این عبارت هم به صورت کامل درست نیست. درست است غیرفعال کردن مکان‌یاب، بلوتوث، جی‌پی‌اس و فعال کردن حالت پرواز می‌تواند اندکی عمر باتری را افزایش دهد، اما این میزان آنقدر زیاد نیست. مثلا می‌شود به افزایش یک ساعت و نیم عمر باتری در طول یک روز اشاره کرد. پس بهتر است از هر سرویسی که میخواهید در هنگام نیاز استفاده کنید.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا