جاذبه های گردشگری

همه چیز در مورد جاذبه های گردشگری ونیز و شکوه آن

ونیز زیباترین شهر جهان است که در سواحل شمال شرقی ایتالیا واقع شده و مرکز منطقه ونتو است. این شهر از 115 تا 118 جزیره کوچک تشکیل شده است. این شهر مجموعه ای از جزایر کوچک است که توسط کانال هایی از هم جدا شده اند و با قایق می توان به آنها دسترسی پیدا کرد. از این رو به نظر می رسد که این شهر روی آب شناور است و همین موضوع باعث جذابیت این شهر و جاذبه های گردشگری ونیز شده است. این ویژگی و تعدد آثار با شکوه و باستانی معماری این شهر را به یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران و علاقه مندان به سفر تبدیل کرده است. این شهر دارای جزایر زیادی است که برخی از آنها با یک پل به هم متصل می شوند و برخی دیگر از هم جدا شده اند.

تاریخچه شهر ونیز

جاذبه های گردشگری ونیز

بسیاری معتقدند که این شهر تاریخی محل زندگی افرادی بود که از جنگ تروی گریخته اند. اما باستان شناسان دریافته اند که قدمت این شهر به قرن پنجم و ششم میلادی برمی گردد. هنگامی که بربرها به روم حمله کردند، تعداد زیادی از سرزمین اصلی ونیز فرار کردند و پراکنده شدند. بنابراین در آغاز، اقامتگاه های این شهر موقتی بودند و ساکنان آن آنها را به اقامتگاههای دائمی خود تبدیل می کردند.

 

آنها تصمیم گرفتند خانه هایی را روی سکوهای چوبی بسازند که از سازه ها محافظت کند. این جزایر کوچک بعداً توسط پلها به هم متصل شده و ارتباط آنها را آسان تر کرد. این ساخت و ساز باعث شده تا این شهر مانند شهری شناور به نظر برسد.بعدها این شهر رشد کرد و در سراسر جهان به جمهوری ونیز معروف شد  که توسط دوک ونیز  عالی ترین مقام این جمهوری اداره می شد.

آب و هوای ونیز

 

بهار و پاییز زمان تغییرات متناوب آب و هوا است. از آنجا که بهار قبل از تابستان است و پاییز نیز بعد از آن است  این فصول در روز گرمای دلپذیر و در شب خنکای مطبوعی دارند. در ماه مه به ترتیب متوسط ​​و حداکثر دما به ترتیب 12 و 21 درجه سانتیگراد است. در ماه اکتبر حداکثر دما 18 درجه و کمترین دما 9 درجه سانتیگراد تخمین زده می شود.

 

تنها تفاوت بهار و پاییز از نظر آب و هوا این است که روزهای آفتابی بیشتر در بهار است. با توصیف دو فصل ذکر شده  بهترین فصل سفر به ونیز بهار یا پاییز است. شهر ونیز در تابستان آب و هوای گرم و مرطوبی دارد. به طوری که در گرمترین زمان دمای هوا به طور متوسط ​​به 25 درجه سانتیگراد و در سردترین زمان به 16 درجه سانتیگراد می رسد.

 

این شهر در زمستان سردتر و در ژانویه سرما به اوج خود می رسد. لازم به ذکر است که با کاهش دمای هوا  گاهی اوقات آب معابر بالا می رود و سطح خیابان را می پوشاند.

اقتصاد ونیز

این شهر یک شهر توریستی است و 70 درصد درآمد آن از طریق گردشگران تأمین می شود. صنعت گردشگری در اقتصاد ایتالیا بسیار تأثیرگذار است. عمده محصولات کشاورزی شامل غلات، سبزیجات، انگور و زیتون و پنیر و محصولات دامی از جمله صادرات ایتالیا است. تمرکز صنایعی مانند منسوجات، اتومبیل، ماشین آلات مهندسی و صنایع سنگین در شمال این کشور که 50٪ نیروی کار ایتالیا را به خود جذب کرده است شکاف اقتصادی و اجتماعی بین شمال و جنوب کشور ایجاد کرده است.

 

مراکز خرید ونیز

برای افرادی که فرصت های محدودی برای اقامت در شهر دارند  بهتر است از هر فروشگاهی خرید کنند. در این شهر مانند دیگر شهرهای ایتالیا مارک های معروف پوشاک را می توان به وفور یافت. پرادا، آرمانی، گوچی، ورساچه و مارک های تجاری در ونیز شعبه دارند. در اینجا بوتیک های بسیار خوبی وجود دارد و اقلامی مانند لباس، کیف دستی و کفش در مغازه های مختلف این شهر ارائه می شود.

حمل و نقل

 

این شهر همچنین به دلیل کانالهای آبی در جهان مشهور است. حدود 150 کانال یا آبراه 118 جزیره ونیز را بهم متصل می کند. جالب اینجاست که این جزایر توسط 400 پل به هم متصل شده اند. در قسمت قدیمی و تاریخی شهر کانال ها نقش یک خیابان را دارند و در آنها تاکسی ها و اتوبوس های آبی مسافران را جابجا می کنند. ونیز بزرگترین شهر بدون خودرو در اروپا است و این از جاذبه های گردشگری ونیز محسوب می شود. قسمت شمالی شهر بافت قرن های گذشته را حفظ کرده است ، به طوری که مردم یا از قایق استفاده می کنند یا با پای پیاده به مقصد می روند و ونیز شهری است که ماشین و کامیون ندارد. شهر ونیز دارای 25 خط اتوبوس آبی است.

جشنواره های معروف

Regata Storica: Regata Storica  یک رویداد بزرگ قایقرانی در ونیز در تاریخ 3 سپتامبر است. این ورزش بی نظیر هزاران سال است که در تالاب ونیز انجام می شود و امروزه نمایش تاریخی باشکوه از رقابت مهمتر است.

ماراتن اکتبر: ماراتن اکتبر یک رویداد مهم ورزشی در ایتالیا و ونیز است.

Festa della Salute: جشن Della Salut ، که در ماه نوامبر با یک فضای عرفانی و عمیقا مذهبی همراه است.

 

مریم شینی

مریم شینی فارغ التحصیل از دانشگاه شهید چمران اهواز، علاقمندن به دنیای تکنولوژی و گردشگری!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا