رپرتاژ آگهی

آموزش رباتیک از سیر تا پیاز در چالیک

استفاده گسترده از ربات ها و نقش پر رنگ آنهادر زندگی بشر بخوص در بخش صنایع باعث شده تا رشته جدید در مدارس و دانشگاه های جهان با عنوان رباتیک و مهندسی رباتیک شکل بگیرد. و حتی بعضی از کشورهای پیشرفته جهان آموزش رباتیک را از دوران ابتدایی در مدارس شروع می کنند. هر چند در ایران این درس به صورت عمومی در مدارس ارائه نمی شود اما مدارس خصوصی و آموزشگاه هایی شکل گرفته که می توانید فرزندان خود را از کودکی به این مدارس بفرستید تا مهارت ها و آموزش های لازم برای ساخت ربات و ورود به این رشته در سنین بالاتر را کسب کنند. صنایع آموزشی چالیک از سال 1388 در حوزه ی برگزاری دوره های آموزش رباتیک فعالیت داشته و در طول این مدت همواره با بهره گیری از دانش روز دنیا در این زمینه و بررسی موسسات پیشرو در دنیا سعی داشته از جدیدترین متدهای آموزشی در این بخش استفاده نماید. نام چالیک در واقع برگرفته از قدیمی ترین بازی ایرانی که در شاهنامه آورده شده گرفته شده است و این بیانگر سیاست موسسه – فعالیت در صنایع آموزشی و به صورت کاملا بازی محور – میباشد.

در واقع در شیوه های جدید آموزشی در دنیا مهمترین هدف کسب مهارت میباشد و به حافظه سپردن برخی محفوظات بدون یادگیری کاربرد آنها کاملا منسوخ گردیده است. به این منظور هر فرد در یک محیط بازی محور و در قالب آزمایش به تجربه ی آموخته های خود میپردازد. این شیوه آموزشی در دنیا با نام الگوی آموزشی STEM محور معرفی گردیده است و از عمر آن بیش از یک دهه نمیگذرد. این الگوی آموزشی در حال حاضر در کشورهای پیشرفته دنیا در حال استفاده میباشد و شیوه های سنتی در آموزش با این الگو تغییر پیدا کرده است. در این الگوی آموزشی ابزارهای متفاوتی وجود دارد و هر یک از این ابزارها بخشی از اهداف این شیوه را پوشش میدهد. اما در ابتدای خلق این روش یکی از ابزارهایی که به شدت مورد توجه قرار گرفت آموزش رباتیک بوده است و این به دلیل گستردگی این علم در حوزه های مختلف میباشد که این امر باعث شده بسیاری از اهداف الگوی آموزشی STEM در قالب آموزش رباتیک پوشش داده شود

صنایع آموزشی چالیک نیز همواره تلاش داشته از جدیدترین متدهای آموزشی در دنیا استفاده کرده و سرفصلهای آموزشی مناسب با این شیوه های آموزشی تدوین نماید و در این مسیر توانسته تاییدیه های سازمانهای مربوط از قبیل وزارت آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را کسب نماید. بنابراین با داشتن تجربه طولانی در حوزه آموزش رباتیک و تلفیق آن با اهداف آموزشی STEM محور سعی در بروزرسانی الگوی آموزشی داخلی بر اساس جدیدترین روشها در این حوزه داشته است تا بتوانیم دانش آموزانی خلاق و نوآور تربیت نماییم که مهمترین ویژگی آنها خلق ثروت از علم میباشد و هر یک دارای مهارتهایی کاربردی در حوزه علوم و تکنولوژي خواهند بود. با توجه به افزایش روزافزون تبلیغات آموزش رباتیک و پس از یررسی دلیل آموزش رباتیک برای کودکان و نوجوانان در ادامه به منظور آشنایی بیشتر شما عزیزان به بررسی سوالاتی که اغلب کارشناسان صنایع آموزشی چالیک با آن برخور میکنند میپردازیم تا بتوانید با شناختی جامع نسبت به انتخاب این دوره های آموزشی برای فرزند خود اقدام نمایید.

آموزش رباتیک از چه سنی مناسب است ؟

آموزش ساخت ربات در دنیا در گروه های سنی 6 سال به بالا در مدارس و آموزشگاه ها ترویج پیدا کرده است. اما آیا این سن برای شروع کار آموزش رباتیک مناسب است؟ ابتدا باید بدانیم در ساخت ربات ها در هر سن اهداف گوناگونی تعریف شده است و اصلا هدف در سنین پایین ساخت رباتهای پیچیده و آشنایی با مفاهیم پیشرفته نمیباشد.

 

معمولا در گروه های سنی پایین هدف از برگزاری کلاسهای رباتیک افزایش مهارتهایی همچون تمرکز , قدرت دست , خلاقیت , تجسم فضایی  و  … میباشد. در این سن این کلاسها بیشتر بر مفاهیم مکانیکی ملموس مانند حرکت ، انتقال نیرو و مکانیزمهای ساده تمرکز خواهد داشت. بنابراین به طور خلاصه در پاسخ به این سوال میتوان گفت کودکان بالای 6 سال که توانایی های آنها به طور طبیعی و متناسب با این گروه سنی رشد پیدا کرده میتوانند در دوره های آموزش رباتیک شرکت کنند.

افرادی که در دوره های آموزش رباتیک شرکت میکنند چه مهارتهایی کسب میکنند ؟

رباتیک یک علم بین رشته ای از الکترونیک ، مکانیک و برنامه نویسی میباشد و هر فردی که در این دوره ها شرکت میکند مهارتهایی در زمینه های معرفی شده خواهد آموخت. هر فرد پس از گزارندن کامل این دوره ها در حوزه برنامه نویسی توانایی ساخت انیمیشن ، بازی کامپیوتری و کار کردن در حوزه اینترنت اشیا را خواهد داشت. ساخت رباتهای مختلف از قبیل مسیر یاب ، آتش نشان ، جنگجو و … نیز از سایر توانایی های هر شخص خواهد بود. همچنین در حوزه الکترونیک نیز هر شخص میتواند مدارهای الکترونیکی مختلف را بسازد و نحوه کار آن را تشریح نماید. در حوزه مکانیک نیز هر فرد تونایی و مهارتهای لازم در ساخت سازه های مختلف را پیدا خواهد کرد و روابط فیزیکی و مکانیکی حاکم بر سازه های متحرک را تشریح خواهد نمود. اما لازم به ذکر است مهارت های کسب شده در حوزه آموزش رباتیک تنها محدود به این موارد نیست و هر فرد در سایر حوزه ها نیز مهارتهایی را کسب خواهد نمود. به عنوان مثال هنگام ساخت ربات موزیسین شناخت اولیه نتهای موسیقی نیز ضروری میباشد. بنابراین میتوان گفت رباتیک یک علم بین رشته ای در حوزه های مختلف از علوم میباشد.

هزینه کلاس رباتیک چقدر است؟

دوره های آموزش رباتیک به دلیل نیاز به ابزار و بسته های رباتیک دارای هزینه های متفاوتی می باشد و تعیین ابزار مناسب برای هر شخص به عوامل مختلفی از فبیل سن ، توانمندیهای فردی ، تجربه های قبلی در این زمینه ، هوش ریاضی و تجسم فضایی هر شخص دارد و پس از بررسی کارشناسان و مشاوره آنلاین و یا حضوری توسط کارشناسان صنایع آموزشی چالیک میتوان برآورد دقیقی از میزان هزینه این دوره آموزشی برای هر فرد ارائه کرد. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات دقیق و مشاوره رایگان به منظور تعیین سطح فرزند عزیزتان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شیوه های آموزش رباتیک کدامها هستند؟

شیوه های متفاوتی برای آموزش رباتیک در دنیا وجود دراد که شامل استفاده از قطعات و بسته های آماده و ساخت در محیط کارگاهی میباشد. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی میباشد و شرکت های معتبری در دنیا وجود دراد که هرکدام به یکی از این شیوه ها آموزشهای خود را ارائه میدهند.

در روش اول آموزش رباتیک خطرات محیط کارگاهی حذف میگردد و سرعت ساخت بالا میرود و همچنین هزینه ها ساخت ربات پایین خواهد آمد اما مهمترین مزیت در شیوه ساخت کارگاهی این خواهد بود که شما میتوانید ایده های شخصی خود را بدون محدودیتهایی که استفاده از المانهای آماده ایجاد میکند بسازید.

اما در واقع استفاده از این دو روش به تنهایی مناسب نخواهد بود و بهترین شیوه ترکیب این دو شیوه برای آموزش رباتیک خواهد بود. در واقع در مراحل اولیه آموزش و سنین پایینتر استفاده از روش اول و یادگیری مفاهیم پایه در زمانی کوتاه ، و با افزایش مهارتها و افزایش سن دانش پذیران استفاده از روش ساخت کارگاهی توصیه میشود. اما در نظر داشته باشید به دلیل پیشرفت علوم معایب هر دو روش تا حد بسیار زیادی از بین رفته است به عنوان مثال شما میتوانید در یک محیط کارگاهی با استفاده ار پرینترهای سه بعدی تمام ایده های خود را با کمترین خطر بسازید و یا در حوزه المانهای آماده به قدری تنوع آنها زیاد شده است که تقریبا میتوان ادعا نمود هر قطعه ای را که نیاز داشته باشید در دسترستان خواهد بود و این باعث کمرنگ شدن محدودیت های ساخت شده است.

آیا برگزاری کلاسهای آموزش رباتیک به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است؟

در هر دوره زمانی با توجه به شرایط سبک و شیوه زندگی انسانها دچار تغییراتی شده است و حوزه آموزش نیز از تغییرات مصون نبوده است و همواره دچار تغییراتی شده است که گاها این تغییرات باعث بهبود شیوه های آموزشی شده و در برخی موارد نیز به ندرت این تغییرات باعث کم شدن بهره وری در این حوزه شده است. اما همواره بشر با توجه به شرایط در تلاش است تا راه هایی برای انطباق حداکثری با شرایط بیابد و بهره وری را نیز به حداکثر میزان برساند. آموزش در حوزه رباتیک نیز از این قاعده پیروی کرده و صنایع آموزشی چالیک تلاش کرده این آموزشها را به صورت مجازی ارائه نماید و در این مسیر از برترین متدهای آموزشی در دنیا استفاده نموده و با استفاده از فیلمها و انیمیشنهای جذاب میتوان به جرات گفت بهره وری کلاسهای رباتیک آنلاین کمتر از کلاسهای حضوری نخواهد بود.

خدمات صنایع آموزشی چالیک در حوزه آموزش رباتیک به چه شکلی ارائه میگردد؟

صنایع آموزشی چالیک مدرسین خود را برای ارائه خدمات آموزشی در حوزه رباتیک به مدارس ، موسسات و مراکز دولتی اعزام مینماید.

همچنین افراد علاقمند میتوانند در کلاسهای آزاد آموزش رباتیک که به صورت آنلاین و حضوری در صنایع آموزشی چالیک برگزار میگردد شرکت نماید. محل برگزاری این کلاسها در محدوده متروی شریعتی و همچنین در محدوده پارک وی برگزار میگردد. لازم به ذکر است کلاسهای حضوری هم به صورت خصوصی و هم به صورت نیمه خصوصی با ظرفیت حداکثر 3 نفر قابل برگزاری خواهد بود.

همچنین علاقمندان میتوانند از خدمات آنلاین صنایع آموزشی چالیک استفاده کنند و در کلاسهای آنلاین شرکت نمایند.

تمامی علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانند با کارشناسان ما در صنایع آموزشی چالیک تماس بگیرند.

 

صدور گواهی در دوره های آموزش رباتیک صنایع آموزشی چالیک به چه صورت است ؟

برای افرادی که در دوره های موسسه چالیک شرکت میکنند پس از پایان موفق هر ترم گواهی الکترونیک صادر میگردد که این گواهی در هر نقطه ای از دنیا قابل دسترس و قابل ترجمه خواهد بود. اعتبار گواهی الکترونیک این مجموعه سه ساله میباشد و پس از پایان این مدت هر فرد میتواند تنها با شرکت در یک آزمون اعتبار گواهی خود را تمدید نماید.

 

سرفصلهای آموزش رباتیک در صنایع آموزشی چالیک به چه صورت است؟

دوره های آموزش رباتیک در موسسه چالیک به صورت ترمیک و در سه سطح مقدماتی ، متوسط و پیشرفته برگزار میگردد که هر سطح دارای سه زیربخش کلی میباشد. در این سه سطح روی سه مهارت اصلی از قبیل الکترونیک ، مکانیک و برنامه نویسی تمرکز خواهد شد و این مهارتها از مقدماتی تا پیشرفته ارتقا میابد. در ادامه جدول این سطوح را به صورت مختصر مشاهده میکنید.

 

Beginner

گروه سنی 6 – 12

MES 1

فعالیت ها : ساخت سازه های مکانیکی بدون موتور

اهداف : دست ورزی – خلاقیت

MES 2

فعالیت : ساخت سازه های موتور دار – ساخت ربات مکانیکی ساده

اهداف : مفاهیم ساده علوم مانند حرکت ، تعادل ، انتقال نیرو و …

MES 3

فعالیت : ساخت ربات گریپر – ساخت مکانیزمهای حرکتی

اهداف : آشنایی با انواع ماشین های ساده

 

 

Intermediate

گروه سنی 9 – 15

ELS 1

فعالیت : ساخت مدارات الکترونیکی گوناگون – ساخت ربات فوتبالیست

اهداف : آشنایی با مفاهیم الکترونیکی در رباتیک

POS 1

فعالیت : ساخت ربات Folkracs ‌- تولید انیمیشن و بازی

اهداف : آموزش برنامه نویسی مقدماتی

POS 2

فعالیت : ساخت رباتهای هوشمند مانند Line Follower  

اهداف : آموزش هوشمندسازی رباتها

 

 

Advanced

گروه سنی 13 – 18

MES 4

فعالیت : طراحی و ساخت ربات Water Rally

اهداف : آموزش نقشه کشی در فضای سه بعدی

ELS 2

فعالیت : ساخت مدارات الکترونیکی دیجیتال – کار با IC ها  

اهداف : آشنایی با مدارات منطقی

POS 3

فعالیت : ساخت ربات ها و مکانیزمهای هوشمند

اهداف : آموزش برنامه نویسی پایتون – آموزش IOT

محصولات رباتیک را از کجا تهیه کنیم؟

بدون داشتن ابزار و لوازم ساخت ربات پیشرفتی حاصل نخواهد شد. چرا که رباتیک را باید به صورت تجربی وعمل یاد بگیرید شما چه در دوران کودکی و چه در دانشگاه باید لوازم و ابزار ساخت ربات را داشته باشید. از آنجا که ابزار ساخت ربات را نمی توان از هر جایی تهیه کرد. و باید به مراکز تخصصی فروش ابزار ساخت ربات مراجعه کنید. فروشگاه رباتیک چالیک یکی از بزرگترین مراکز خرید لوازم ساخت ربات با بیش از 3 هزار محصول می باشد که از ریزترین تا پیچیده ترین وسایل ساخت ربات در فروشگاه رباتیک چالیک موجود می باشد.

در پایان این مطلب امیدواریم به سولات شما در رابطه با دوره های آموزش رباتیک پاسخ های کاملی داده باشیم اما توجه نمایید کارشناسان ما در صنایع آموزشی چالیک همواره آمادگی پاسخگویی به سوالات شما را در این حوزه خواهد داشت. امید که روزی با ارتقا و افزایش بهره وری در حوزه آموزش بتوان افرادی توانمند و خلاق که هر یک پس پایان دوره های تحصیلی خود یک مهارت را آموخته باشند تربیت نمود تا گامی بزرگ در راستای بهبود فضای کسب و کار در کشورمان برداریم. شما می توانید جهت شرکت در کلاس های آموزش رباتیک به وب سایت رسمی چالیک ( https://chalik.net ) مراجعه کنید.

 

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا