علمی و پزشکی

5 دروغ بزرگ درباره ویروس کرونا

ویروس کرونا بیماری که تقریبا این روزها اکثر شهروندان جهان با آن آشنایی و خبرهای مربوط به آن را پیگری می کنند. بیماری کرونا تا به امروز باعث مرگ و میر بیش از 500 نفر در چین و 20 هزار نفر را هم مبتلا کرده است. بیماری که نه تنها باعث ایجاد بحران درچین بلکه در سطح جهانی نیز سلامت بشر را تهدید می کند. کرونا باعث انزوای چین در سطح جهانی شده است. تقریبا اکثر پرواز ها به این کشور لغو شده است. توریست ها، بازرگانان، دانشجویان و .. از سفر به چین خود داری می کنند. و روزانه میلیاردها دلار به دومین اقتصاد بزرگ جهان خسارت وارد می شود.

ما در مقاله قبلی به بررسی چیستی و ماهیت این نوع بیماری و منشاء آن پرداخته ایم. بسیاری از کاربران فضای مجازی در جهان منشاء و دلیل این نوع بیماری را به عادات بد غذایی چینی ها ربط داده اند. کاربران زیادی هم بودند که بر اساس تئوری توطئه منشاء این بیماری را خارج از مرزهای چین ربط داده اند. حالا در این مطلب قصد داریم به بررسی 5 دروغ بزرگ درباره ویروس کرونا بپردازیم

1. سوپ خفاش عامل بیماری کرونا

اولین دروغ بزرگ درباره بیماری کرونا مربوط به سوپ خفاش می باشد. بد بودن عادت غذایی کشورهای شرق آسیا بخصوص چین را نمی توان رد کرد. چرا که هزاران ویدئو از مصرف موش، گربه، سگ، قورباغه، حشرات و .. توسط شهروندان چینی و کشورهای شرق آسیا منتشر شده است. که سندی بر غیر بهداشت بودن مصرف مواد غذایی آنها می باشد. اما ماجرای سوپ خفاش از آنجا آغاز شده که ویدئویی در فضای مجازی پخش شده که نشان می دهد زن چینی در حال مصرف خفاش پخته ای هست. همین ویدئو باعث شده تا کاربران فضای مجازی سوپ خفاش را عامل شیوع بیماری کرونا بدانند.

اما ویدئوی منتشر شده است. مربوط به سال 2016 که نه در شهر ووهان ( مرکز شیوع بیماری کرونا ) و نه در کشور چین ضبط شده است. بلکه این ویدئو ونگ منگیون مجری معروف برنامه های مسافرتی در سال 2016 در جزایر پالائو در غرب اقیانوس آرام ضبط کرده است.

پس از عصبانیت و واکنش منفی کاربران فضای مجازی به این ویدئو، خانم منگیون عذرخواهی کرد و گفت “قصدش صرفا نشان دادن سبک زندگی مردم محلی” به بینندگان بوده است و خبر نداشته است که خفاش می‌تواند ناقل این ویروس باشد. ویدیوی او حالا از دسترس خارج شده است.

هر چند شاید کرونا ارتباط چندانی به این ویدئو نداشته باشد. اما ثابت شده که خفاش می تواند منشاء احتمالی این نوع ویروس کشنده باشند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف سوپ خفاش چندان در چین رایج نیست.اما نمی توان مصرف گوشت حیوانات، پرندگان، حشرات و سایر جانداران مثل سگ و مار و .. را در این کشور رد کرد. 

2. تئوری توطئه ( ویروس کرونا اختراع شده است)

با وجود اینکه ویروس کرونا از شهر ووهان چین شیوع و گسترش یافت. اما اعده ای از کاربران در فضای مجازی، منشاء آن را به بیرون از مرزهای چین یعنی در کشورهای غربی نسبت می دهند.

از همان روزهای اولین پیدایش کرونا چندین سند ثبت اختراع در توییتر و فیسبوک آن هم در ایالات متحده منتشر شد که نشان می دهد کارشناسان از سالها قبل با این ویروس آشنایی داشته اند.

جوردن ساتر سازنده مشهور تئوری های توطئه در یوتیوب نخستین کسی بود این اتهامات را مطرح کرده است. هر چند کارشنان و دولتمردان در چین به چنین اتهاماتی اعتقاد ندارد و منشا آن را در داخل کشور خودشان می دانند.

جوردن ساتر در یک رشته توییت طولانی که حالا چندین هزار بار ریتوییت شده است، متنی منتشر کرد که به سند ثبت اختراعی منتهی می‌شود که در سال ۲۰۱۵ توسط موسسه پربرایت در انگلستان درخواست شده بود.

موضوع این سند درمان و جلوگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی از راه ساختن واکسنی با استفاده از نسخه ضعیف‌شده ویروس کرونا است. این متن به شکل گسترده‌ای در گروه‌های فیسبوکی نیز منتشر شده است، هرچند که غالبا به گروه‌هایی که برای ضدیت با واکسیناسیون و انتشار تئوری‌های توطئه تشکیل شده‌اند محدود مانده است.

این واقعیت که بنیاد بیل و ملیندا گیتس از یک طرف حامی مالی موسسه پربرایت است و از طرف دیگر به ساخت واکسنی برای این ویروس کمک مالی کرده است در نگاه جوردن ساتر به این معنی است که شیوع فعلی این ویروس بر اساس یک طرح قبلی صورت گرفته است و هدفش جذب بودجه برای تولید یک واکسن است.

جوردن ساتر در یکی از توییت‌هایش نوشته است “بنیاد گیتس در طول این سال‌ها چقدر پول صرف برنامه‌های واکسیناسیون کرده است؟ آیا شیوع این بیماری بر اساس یک نقشه بوده است؟ آیا دارند از رسانه‌ها استفاده می‌کنند تا مردم را از آن بترسانند؟”

**رد این ادعا: اما سند ثبت اختراع موسسه پربرایت ربطی به این ویروس جدید ندارد. موضوع این سند، ویروس دیگری به نام آی‌بی‌وی است که به خانواده ویروس‌ کرونا تعلق دارد و ماکیان را مبتلا می‌کند. در عین حال، ترزا موهان، سخنگوی پربرایت، به وبسایت بازفید گفته است که بودجه اختصاصی این موسسه به پروژه آی‌بی‌وی از محل کمک‌های بنیاد گیتس تامین نشده است.

3.توطئه “سلاح بیولوژیک”

سومین دروغ بزرگ درباره ویروس کرونا به سلاح بیولوژیک مربوط می باشد. دروغی که این بار منشاء ویروس را نه در خارج از مرزهای این کشور بلکه به خود دولت چین ربط می دهد. یکی دیگر از ادعاهای بی‌پایه‌ای که در فضای مجازی پخش شده است می‌گوید که این ویروس بخشی از “برنامه جنگ بیولوژیکی مخفی” چین است و احتمالا از موسسه ویروس‌شناسی ووهان بیرون آماده است. تئوری که ادعا می کند ویروس در یک آزمایشگاه مخفی ساخته شده هر چند سند و مدرک برای اثبات این ادعا ندارد.

خیلی از منابع مورج این تئوری به دو مقاله پرخواننده‌ای ارجاع می‌دهند که در واشنگتن تایمز منتشر شده‌اند و در آن‌ها از یک افسر اطلاعاتی سابق اسرائیل نقل قول شده است.

*رد این ادعا: اما در این مقاله‌ها هیچ مدرکی که این ادعا را اثبات کند دیده نمی‌شود و از قول این افسر اسرائیلی نیز نقل شده است “تا به حال هیچ سند و نشانه‌ای” مبنی بر نشت این ویروس دیده نشده است.

4. تئوری توطئه جاسوسی عامل کرونا

چهارمین دروغ بزرگ درباره کرونا به ادعای بی پایه و غیر قابل اثبات دیگری مرتبط می شود. که ظهور این ویروس را با تعلیق یکی از محققان آزمایشگاه ملی میکروب‌شناسی کانادا مرتبط می‌داند.

سال گذشته، تلویزیون ملی کانادا گزارش کرد که دکتر شیانگو چیو، ویروس‌شناس، و همسر و تعدادی از دانشجویانش که اهل چین بودند به خاطر “تخطی از سیاست‌‌ها” از این آزمایشگاه اخراج شده‌اند. پلیس به این تلویزیون گفته بود “هیچ خطری امنیت عمومی را تهدید نمی‌کند.”

در گزارش دیگری عنوان شده بود که دکتر چیو به مدت دو سال و هر سال دو مرتبه از آزمایشگاه ملی ایمنی بیولوژیک ووهان که زیرمجموعه آکادمی علوم چین است بازدید می‌کرده است.

توییتی که تا به امروز بیش از ۱۲٫۰۰۰ بار ریتوییت شده است و ۱۳٫۰۰۰ بار هم لایک خورده است، بدون ارائه هیچ مدرکی، مدعی شده است که دکتر چیو و همسرش یک “تیم جاسوسی” بوده‌اند که “عوامل بیماری‌زا را به آزمایشگاه ووهان” می‌فرستاند، و همسرش هم “به شکل تخصصی روی ویروس کرونا تحقیق می‌کرده است.”

*رد این ادعا: در دو گزارش تلویزیون ملی کانادا هیچ اثری از این سه ادعا دیده نمی‌شود و عبارات “ویروس کرونا” و “جاسوس” حتی یک بار هم در آن‌ها استفاده نشده است. این تلویزیون در گزارش جدیدی این ادعاها را بی‌اساس خوانده است.

 

5. ویدیو پرستار ووهان

پنجمین دروغ بزرگ درباره ویروس کرونا مربوط به نسخه‌های مختلفی از ویدیو یک “افشاگری” که ادعا می‌شود توسط یک “دکتر” یا یک “پرستار” در استان هوبی ضبط شده است وجود دارد که میلیون‌ها بار در شبکه‌های مختلف اجتماعی دیده شده‌اند و در گزارش‌های متعدد اینترنتی به آن‌ها ارجاع داده شده است.

پربیننده‌ترین نسخه این ویدیو توسط یک کاربر کره‌ای در یوتیوب منتشر شده بود که به دو زبان انگلیسی و کره‌ای زیرنویس شده بود – این ویدیو حالا از یوتیوب حذف شده است.

بر اساس زیرنویس انگلیسی این ویدیو، زنی که ویدیو را ضبط کرده در یکی از بیمارستان‌های ووهان پرستار است. اما او شخصا هیچ ادعایی مبنی بر اینکه دکتر یا پرستار است نمی‌کند و به نظر می‌رسد که این ادعا صرفا پیش‌فرض کسانی است که نسخه‌های مختلف این ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی قرار داده‌اند.

این زن که خود را معرفی نمی‌کند در مکانی نامعلوم لباس محافظ به تن دارد، اما لباس و ماسکش شبیه چیزهایی که کارمندان بیمارستانی در استان هوبی استفاده می‌کنند نیست.

بسته شدن راه‌های ارتباطی به دستور مقامات تایید صحت ویدیوهای ارسالی از این استان را سخت کرده است. اما ادعاهای تاییدنشده این زن درباره این ویروس جدید به این معنی است که او احتمالا نه پزشک است و نه پرستار.

او مدعی است که تعداد واقعی مبتلایان به این ویروس در چین ۹۰ هزار نفر است. اما آمار رسمی نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان تاییدشده تا امروز بیش از ۶ هزار نفر است.

او همچین مدعی است که این ویروس “جهش دومی” هم داشته است که می‌تواند تا سقف ۱۴ نفر را آلوده کند. اما تخمین‌های اولیه سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که افراد ناقل این ویروس تنها می‌توانند بین ۱.۴ تا ۲.۵ نفر را آلوده کنند.

با اینکه محل دقیق ضبط این ویدیو مشخص نیست، احتمال دارد که این زن یکی از ساکنان عادی استان هوبی است که دارد نظرات شخصی خودش درباره این ویروس را مطرح می‌کند.

ویروس کرونا همچنان با قدرت به کار خود ادامه می دهد. و هر روز بر تعداد قربانیان آن افزوده می شود. منشا کرونا هر چی هست مربوط به خود کشور چین می باشد. احتمال عادث بد غذایی چینی یا خرید و فروش پرندگان و حیوانات مهمترین دلیل پیدایش این ویروس باشد. فعلا مار و خفاش متهمان ردیف اول این بحران در چین به شمار می آیند. و از طرفی دیگر عدم دسترسی به شهر ووهان و عدم شفاف سازی از سوی دولت چین باعث شده تا این دست یابی به حقیقت درباره این ویروس بسیار سخت تر شود.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا