جاذبه های گردشگریسرگرمی

تصاویر جاذبه های دیدنی و گردشگری باغملک – خوزستان

Bagh-e Malek khuzestan (49)

شهرستان باغملک در شمال استان خوزستان و در دامنه رشته کوه های زاگرس واقع شده است. باغملک بزرگترین منطقه گردشگری خوزستان می باشد. با جاذبه های طبیعی و گردشگری سالیانه هزاران گردشگر را به این مناطق جذب می کند. باغملک با واقع شدن در دامنه رشته کوه های زاگرس مکان های گردشگری, سردسیری, برفی فراوانی دارد. که در تمامی چهار فصل سال می توان از جاذبه ها و مکان های دیدنی آن لذت برد. مردم شهرستان باغملک کاملا لر زبان می باشند. باغملک مردم با اصالت و فرهنگ چندهزارساله می باشد. که در هیچ دوره ای از تاریخ کسی جرات تجاوز به سرزمین آنها را نداشته است. شهرستان باغملک بخاطر کمبود امکانات رفاهی آنچنان نتوانسته است. از جاذبه های گردشگری و دیدنی خود استفاده ببرد. و به دلیل عدم توجه مسئولین این شهرستان جاذبه های دیدنی و گردشگری آن همچنان ناشناخته مانده است. و مردم دیگر نقاط کشور از مکان ها توریستی و گردشگری باغملک چندان اطلاع ندارد.تنها از چند نقطه باغملک دیدنی باغملک مثل شاهزاده عبدالله- ابوالعباس+رباط-مال آقا گردشگران سفر می کند. در این پست سعی می کنیم دیگر جاذبه های گردشگری باغملک را برای شما معرفی کنیم. هر چند جاذبه های گردشگری و دیدنی به مراتب زیباتر از اینها هم وجود دارد. که به دلیل نداشتن عکس امکان معرفی آنها وجود ندارد.

باغملک بزرگترین مرکز تولید برنج در استان خوزستان می باشد. بهترین برنج ایران که برنج چمپا می باشد در منطقه اعلاء و میداود تولید می شود. و کشت برنج کشاورزی اصلی مردم این شهرستان می باشد. البته باغ های فراوانی در زمینه تولید انار و دیگر مرکبات دارد. منطقه زیبای قلعه تل به یکی از بزرگترین قطب های کشاورزی استان خوزستان است. و هر نوع محصولی را می توان در این منطقه کشت کرد. برداشت گردو از باغ های شاه مونگشت, مونگار, مناطق سردسیری قلعه تل و باغملک دیگر تولیدات این شهرستان می باشد. باغ ملک در مسیر اهواز به اصفهان واقع شده است. و جاده اعلاء به دیشمک این شهرستان را به استان کهگیلویه متصل می کند.

کوه گردکی با 1513 متر ارتفاع:

گردکی در امتداد رشته کوه های زاگرس جنوبی و یکی از بلند کوه های استان خوزستان، شهرستان باغملک می باشد. که روستاهای رودنو، آبید، انجیرسیاه، گله زار در این کوه واقع شده اند. و در دامنه جنوبی این کوه روستاهای سرله، دالون، چهارده، و دامنه شمالی آن روستای محمدآباد قرار دارد. رودخانه کوچک رودنو از تنگه آمو در پایین دسته این کوه عبور می کند و به رودخانه اعلا می ریزد. هر چند بخاطر خشکلسالی در فصل تابستان از حرکت می ایستد. گردکی بهترین مکان برای کوهنوری و لذت بردن از آرامش طبیعت به دور از دنیای ماشینی هست.

نمایی از تنگه آمو که رودخانه کم آب رودنو از آن می گذرد

پوشش جنگلی این کوه شامل درختان بلوط، کَلخُنگ، بَن، انجیر کوهی، بادام، سوسن، کنار و .. می باشد.

منطقه سردسیر باغملک در رشته کوهای زاگرس با گیاهان مختلف مثل جاشیر ، چویل ، کرفس کوهی و.. این گیاهان خاصیت دارویی دارند.

متاسفانه با تصمیمات اشتباه مسئولین محیط زیست و امور عشایر شهرستان باغملک ، طبیعت زیبای این منطقه در حال نابودیست. چرا که جاده ایجاد شده از امامزاده عبدالله به سرحد باعث شد مردم منطقه و گردشگران با ماشین به این منطقه کوهستانی سفر کردند. و پوشش گیاهی آن را تخریب کنند. و حتی به پرندگان بومی این منطقه مثل کبک نیز رحم نمی کنند. لانه های آنها را خراب می کنند تخم های آن ها را با خود می برند.

طبیعت زیبای میان بیشه در فصل پاییز و مزارع برنج

تمامی حاشیه رود اعلاء از بن شوار تا میداود به کشت برنج اختصاص داده می شود. هر چند در فصل زمستان تمامی این زمین های رودخانه خراب می کند. اما باز هم مردم آن را درست و برنج کاری می کند. برنج به دست آمده از این زمین های آبفرتی بهترین نوع برنج در جهان می باشد زیر بدون استفاده از کود شیمایی به دست می آید.

Bagh-e Malek khuzestan (50)

نمایی از رودخانه اعلاء در فصل زمستان و آثار باستانی رخکن در نزدیکی روستای دره بنیاب واقع در دامنه کوه ساولک

Bagh-e Malek khuzestan (45) Bagh-e Malek khuzestan (43)

روستای بسیار زیبا دره بنیاب واقع در دهانه کوه ساولک با طبیعت فوق العاده زیبا ( هر چند خشکسالی چند سال اخیر تمامی باغ های این روستا را نابود کرده است) نام روستای دره بنیاب از درخت بنیاب گرفته شد.

Bagh-e Malek khuzestan (36)

Bagh-e Malek khuzestan (38)

Bagh-e Malek khuzestan (27)

منطقه کوهستانی و زیبای رودنو( گردگی )با طبیعت دلنشین خصوصا در فصل بهار یکی از بهترین مناطق برای کوه نوردی

Bagh-e Malek khuzestan (26)

نمای از تنگه آمو یکی از زیباترین مکان های دیدنی باغملک که ناشناخته باقی مانده

Bagh-e Malek khuzestan (25)

Bagh-e Malek khuzestan (24)

آثار باستانی رودنو متعلق به دوره اشکانیان:

rudnoo

نقش‌برجسته‌ی «رود نو» واقع در کوه های گردکی و منطقه رودنو واقع شده است. مردم رودنو ( طایفه محمد میسایی)به این آثار باستانی ” غرِخونهَ ” می گویند.  و در فاصله‌ی ‌۴۵ کیلومتری از مرکز شهر باغملک در میان دره‌ی سنگی پهن و وسیعی به ابعاد حدود شش در ‌۵/٢ متر در گوردخمه‌ای معروف به «رود نو» واقع شده است. در درده پایین غرخونه یک سنگ بزرگ که قبلا بر روی آن پلی بوده است, نیز وجود دارد. این نقش‌برجسته ارتفاعی به طول ‌۶٣ سانتی‌متر، عرض 50 سانتی‌متر و طول پای 65 سانتی‌متر دارد.. سوراخ‌هایی در این گوردخمه دیده می‌شود که فقط یکی از آن‌ها متعلق به شکل اصلی گوردخمه است و بقیه بر اثر حفاری‌های غیرمجاز توسط قاچاقچیان ایجاد شده‌اند. در این سال ها قاچاقچیان زیادی خصوصا برای یافتن اشیای قدیمی به منطقه آمدند و حفاری های بر روی آن انجام دادند. که باعث تخریب قسمت پایینی این آثار باستانی شده است.

نام دیگر گوردخمه در لفظ عامیانه «بردگوری» است که به تعداد زیاد در باغملک وجود دارد. مانند گوردخمه‌های مال آقا و صیدون، اما مسأله‌ای که در گوردخمه‌ی رودنو نسبت به دیگر گوردخمه‌های این شهرستان اهمیت دارد، وجود نقش‌برجسته در آن است.حالت ایستادن این نقش‌برجسته شکل منحصربه‌فردی دارد، به‌طوری که حالت بدن آن تمام‌رخ است، اما چهره‌ی آن به‌صورت نیم‌رخ قرار گرفته است. هم‌چنین این نقش‌برجسته برخلاف دیگر نقش‌برجسته‌های به‌دست آمده که کفش‌های کوتاه به پا دارند، چکمه پوشیده است و دست به سمت آتش‌دان قرارگرفته در محل اشاره می‌کند.آرایش موهای نقش‌برجسته‌ی «رود نو» به‌گونه‌ای است که مانند گیسی در پشت سر او جمع شده است. نوع لباس آن بسیار جالب است و شباهت زیادی با لباس‌هایی که تا کنون در دیگر نقش‌برجسته‌ها دیده شده است، ندارد. در این نقش‌برجسته، مرد شلواری گشاد به پا دارد.
شیوه‌ی نگاه کردن نقش‌برجسته، پوشش، نوع آرایش شبیه سربازان هخامنشی، چکمه به پا داشتن و انگیزه‌ی ایجاد چنین نقش‌برجسته‌ای بر گوردخمه جزو ابهام‌های موجود است.
طبق نظر برخی باستان‌شناسان، قدمت این اثر به سلسله‌ی محلی المایید در باغملک می‌رسد و متعلق به دوره‌ی اشکانی است. وجود این نقش‌برجسته نشان‌دهنده‌ی وجود آثاری دیگر در این منطقه است. اگر به این اثر تاریخی رسیدگی نشود، وضعیت آن بدتر می‌شود، اکنون پای چپ این نقش‌برجسته بر اثر حفاری‌های غیرمجاز تخریب شده است.

عده‌ای از مورخان معتقدند که گوردخمه‌ها، اقامتگاه یا مسافرخانه‌های موقتی بودند که برای پیرزن‌ها و پیرمردهای عشایر ساخته می‌شدند و به‌دلیل سختی سفر و زندگی کوچ‌نشینی، پیرمردها و پیرزن‌ها تا زمان بازگشت ایل، در آن‌جا زندگی می‌کردند

منطقه سردسیر و خوش آب هوای گندمکال واقع در رشته کوه های زاگرس بعد از اما زاده عبدالله

( مکانی برای آرامش و دوری گرفتن از دنیای ماشینی در فصل تابستان )

با چشمه های آب سرد شیرین, باغ های گردو و میوه های سردسیری فراوان

Bagh-e Malek khuzestan (10)

Bagh-e Malek khuzestan (11)

Bagh-e Malek khuzestan (9)

تنگه گندمکال و آب چشمه دره دراز که به رودخانه اعلاء می ریزند..

قابل توجه رودخانه اعلاء از منطقه سردسیری و برفی غارون یا همان سرحد گرفته می شود.

Bagh-e Malek khuzestan (7)

Bagh-e Malek khuzestan (3)

رودخانه خروشان اعلاء در فصل زمستان که و نمایی از رشته کوه های برفی زاگرس و کوه منگشت

Bagh-e Malek khuzestan (13)

نمای از امام زاده عبدالله (شاهزاده عبدالله_ شامونگشت ) در فصل زمستان بزرگترین منطقه گردشگری و تفریحی زیارتی باغملک

Bagh-e Malek khuzestan (15)

نمای از منطقه بسیار زیبای اعلاء و رشته کوه های ساولک که روبروی کوه منگشت واقع شده اند.

Bagh-e Malek khuzestan (16)

مُنگار منطقه سردسیری و گردشگری با باغ های گردو و چشم های آب سرد شیرین ( بهشتی در بلندی منگشت- فصل تابستان ) اگر قصد سفر به شامونگشت را دارد از این منطقه زیبا نیز دیدن کنید.

Bagh-e Malek khuzestan (17)

رودنو در یک روز ابری و نمایی از رشته کوه های ساولک

Bagh-e Malek khuzestan (18)

Bagh-e Malek khuzestan (22)

برداشت برنج در فصل پاییز منطقه اعلاء روستای دره بنیاب

Bagh-e Malek khuzestan (21)

شامونگشت در یک روز برفی و نمای از کوه مُنگار

Bagh-e Malek khuzestan (2)

باز هم منطقه اعلا و روستاهای منجوک و طلاور در یک روز بارانی با نمای زیبا

Bagh-e Malek khuzestan (42)

صحرای اعلاء

Bagh-e Malek khuzestan (41)

طبیعت زیبای رودنو در فصل تابستان (رودنودر دامنه کوه گردکی واقع شده است)

Bagh-e Malek khuzestan (28)

نمای از کوه گردگی و انجیرسیاه یا سرتنگ ( درختان انجیره کوهی, کلخونگ, بن یا بنک, و بلوط, سوسن ) در این کوه فروان هستند.

گردگی یکی از مناطق جنگلی و کوهستانی خوزستان است.

هر چند در اثر بی توجهی مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی درختان بلوط گردکی در حال خشک شده هستند.

Bagh-e Malek khuzestan (29)

نمای زیبای از چشم های آب گرم رودنو

Bagh-e Malek khuzestan (33)

صفری

متخصص تولید محتوا، فارغ التحصیل از دانشگاه شهید چمران اهواز ، علاقمند به دنیای تکنولوژی و فناوری، گردشگری

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. چه طبیعت زیبایی
  اصلا باورم نمیشد خوزستان چنین جاهایی داشته باشه
  متاسفم که چنین جاذبه های تو خوزستان هست و کسی از جود آنها خبر ندارد

 2. این جاها که معرفی کردین برای کسانی خوبه که نمیخوان با ماشین یا خانوادگی برند
  برای کوهنوردی و مجری خوبه
  البته اصلش همینه که آدم پیاده بره طبیعت
  نه اینکه با ماشین و منقل و کباب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن