سرگرمیجاذبه های گردشگری

تصاویر جاذبه های دیدنی و گردشگری باغملک – خوزستان

Bagh-e Malek khuzestan (49)

شهرستان باغملک در شمال استان خوزستان و در دامنه رشته کوه های زاگرس واقع شده است. باغملک بزرگترین منطقه گردشگری خوزستان می باشد. با جاذبه های طبیعی و گردشگری سالیانه هزاران گردشگر را به این مناطق جذب می کند. باغملک با واقع شدن در دامنه رشته کوه های زاگرس مکان های گردشگری, سردسیری, برفی فراوانی دارد. که در تمامی چهار فصل سال می توان از جاذبه ها و مکان های دیدنی آن لذت برد. مردم شهرستان باغملک کاملا لر زبان می باشند. باغملک مردم با اصالت و فرهنگ چندهزارساله می باشد. که در هیچ دوره ای از تاریخ کسی جرات تجاوز به سرزمین آنها را نداشته است. شهرستان باغملک بخاطر کمبود امکانات رفاهی آنچنان نتوانسته است. از جاذبه های گردشگری و دیدنی خود استفاده ببرد. و به دلیل عدم توجه مسئولین این شهرستان جاذبه های دیدنی و گردشگری آن همچنان ناشناخته مانده است. و مردم دیگر نقاط کشور از مکان ها توریستی و گردشگری باغملک چندان اطلاع ندارد.تنها از چند نقطه باغملک دیدنی باغملک مثل شاهزاده عبدالله- ابوالعباس+رباط-مال آقا گردشگران سفر می کند. در این پست سعی می کنیم دیگر جاذبه های گردشگری باغملک را برای شما معرفی کنیم. هر چند جاذبه های گردشگری و دیدنی به مراتب زیباتر از اینها هم وجود دارد. که به دلیل نداشتن عکس امکان معرفی آنها وجود ندارد.

باغملک بزرگترین مرکز تولید برنج در استان خوزستان می باشد. بهترین برنج ایران که برنج چمپا می باشد در منطقه اعلاء و میداود تولید می شود. و کشت برنج کشاورزی اصلی مردم این شهرستان می باشد. البته باغ های فراوانی در زمینه تولید انار و دیگر مرکبات دارد. منطقه زیبای قلعه تل به یکی از بزرگترین قطب های کشاورزی استان خوزستان است. و هر نوع محصولی را می توان در این منطقه کشت کرد. برداشت گردو از باغ های شاه مونگشت, مونگار, مناطق سردسیری قلعه تل و باغملک دیگر تولیدات این شهرستان می باشد. باغ ملک در مسیر اهواز به اصفهان واقع شده است. و جاده اعلاء به دیشمک این شهرستان را به استان کهگیلویه متصل می کند.

کوه گردکی با 1513 متر ارتفاع:

گردکی در امتداد رشته کوه های زاگرس جنوبی و یکی از بلند کوه های استان خوزستان، شهرستان باغملک می باشد. که روستاهای رودنو، آبید، انجیرسیاه، گله زار در این کوه واقع شده اند. و در دامنه جنوبی این کوه روستاهای سرله، دالون، چهارده، و دامنه شمالی آن روستای محمدآباد قرار دارد. رودخانه کوچک رودنو از تنگه آمو در پایین دسته این کوه عبور می کند و به رودخانه اعلا می ریزد. هر چند بخاطر خشکلسالی در فصل تابستان از حرکت می ایستد. گردکی بهترین مکان برای کوهنوری و لذت بردن از آرامش طبیعت به دور از دنیای ماشینی هست.

نمایی از تنگه آمو که رودخانه کم آب رودنو از آن می گذرد

پوشش جنگلی این کوه شامل درختان بلوط، کَلخُنگ، بَن، انجیر کوهی، بادام، سوسن، کنار و .. می باشد.

منطقه سردسیر باغملک در رشته کوهای زاگرس با گیاهان مختلف مثل جاشیر ، چویل ، کرفس کوهی و.. این گیاهان خاصیت دارویی دارند.

متاسفانه با تصمیمات اشتباه مسئولین محیط زیست و امور عشایر شهرستان باغملک ، طبیعت زیبای این منطقه در حال نابودیست. چرا که جاده ایجاد شده از امامزاده عبدالله به سرحد باعث شد مردم منطقه و گردشگران با ماشین به این منطقه کوهستانی سفر کردند. و پوشش گیاهی آن را تخریب کنند. و حتی به پرندگان بومی این منطقه مثل کبک نیز رحم نمی کنند. لانه های آنها را خراب می کنند تخم های آن ها را با خود می برند.

نمای زیبا از رودخانه مال آقا

طبیعت زیبای میان بیشه در فصل پاییز و مزارع برنج

تمامی حاشیه رود اعلاء از بن شوار تا میداود به کشت برنج اختصاص داده می شود. هر چند در فصل زمستان تمامی این زمین های رودخانه خراب می کند. اما باز هم مردم آن را درست و برنج کاری می کند. برنج به دست آمده از این زمین های آبفرتی بهترین نوع برنج در جهان می باشد زیر بدون استفاده از کود شیمایی به دست می آید.

Bagh-e Malek khuzestan (50)

نمایی از رودخانه اعلاء در فصل زمستان و آثار باستانی رخکن در نزدیکی روستای دره بنیاب واقع در دامنه کوه ساولک

Bagh-e Malek khuzestan (45) Bagh-e Malek khuzestan (43)

روستای بسیار زیبا دره بنیاب واقع در دهانه کوه ساولک با طبیعت فوق العاده زیبا ( هر چند خشکسالی چند سال اخیر تمامی باغ های این روستا را نابود کرده است) نام روستای دره بنیاب از درخت بنیاب گرفته شد.

Bagh-e Malek khuzestan (36)

Bagh-e Malek khuzestan (38)

Bagh-e Malek khuzestan (27)

منطقه کوهستانی و زیبای رودنو( گردگی )با طبیعت دلنشین خصوصا در فصل بهار یکی از بهترین مناطق برای کوه نوردی

Bagh-e Malek khuzestan (26)

نمای از تنگه آمو یکی از زیباترین مکان های دیدنی باغملک که ناشناخته باقی مانده

Bagh-e Malek khuzestan (25)

Bagh-e Malek khuzestan (24)

آثار باستانی رودنو متعلق به دوره اشکانیان:

rudnoo

نقش‌برجسته‌ي «رود نو» واقع در کوه های گردکی و منطقه رودنو واقع شده است. مردم رودنو ( طایفه محمد میسایی)به این آثار باستانی ” غرِخونهَ ” می گویند.  و در فاصله‌ي ‌٤٥ كيلومتري از مركز شهر باغملك در ميان دره‌ي سنگي پهن و وسيعي به ابعاد حدود شش در ‌٥/٢ متر در گوردخمه‌اي معروف به «رود نو» واقع شده است. در درده پایین غرخونه یک سنگ بزرگ که قبلا بر روی آن پلی بوده است, نیز وجود دارد. اين نقش‌برجسته ارتفاعي به طول ‌٦٣ سانتي‌متر، عرض 50 سانتي‌متر و طول پاي 65 سانتي‌متر دارد.. سوراخ‌هايي در اين گوردخمه ديده مي‌شود كه فقط يكي از آن‌ها متعلق به شكل اصلي گوردخمه است و بقيه بر اثر حفاري‌هاي غيرمجاز توسط قاچاقچيان ايجاد شده‌اند. در این سال ها قاچاقچیان زیادی خصوصا برای یافتن اشیای قدیمی به منطقه آمدند و حفاری های بر روی آن انجام دادند. که باعث تخریب قسمت پایینی این آثار باستانی شده است.

نام ديگر گوردخمه در لفظ عاميانه «بردگوري» است كه به تعداد زياد در باغملك وجود دارد. مانند گوردخمه‌هاي مال آقا و صيدون، اما مسأله‌اي كه در گوردخمه‌ي رودنو نسبت به ديگر گوردخمه‌هاي اين شهرستان اهميت دارد، وجود نقش‌برجسته در آن است.حالت ايستادن اين نقش‌برجسته شكل منحصربه‌فردي دارد، به‌طوري كه حالت بدن آن تمام‌رخ است، اما چهره‌ي آن به‌صورت نيم‌رخ قرار گرفته است. هم‌چنين اين نقش‌برجسته برخلاف ديگر نقش‌برجسته‌هاي به‌دست آمده كه كفش‌هاي كوتاه به پا دارند، چكمه پوشيده است و دست به سمت آتش‌دان قرارگرفته در محل اشاره مي‌كند.آرايش موهاي نقش‌برجسته‌ي «رود نو» به‌گونه‌اي است كه مانند گيسي در پشت سر او جمع شده است. نوع لباس آن بسيار جالب است و شباهت زيادي با لباس‌هايي كه تا كنون در ديگر نقش‌برجسته‌ها ديده شده است، ندارد. در اين نقش‌برجسته، مرد شلواري گشاد به پا دارد.
شيوه‌ي نگاه كردن نقش‌برجسته، پوشش، نوع آرايش شبيه سربازان هخامنشي، چكمه به پا داشتن و انگيزه‌ي ايجاد چنين نقش‌برجسته‌اي بر گوردخمه جزو ابهام‌هاي موجود است.
طبق نظر برخي باستان‌شناسان، قدمت اين اثر به سلسله‌ي محلي الماييد در باغملك مي‌رسد و متعلق به دوره‌ي اشكاني است. وجود اين نقش‌برجسته نشان‌دهنده‌ي وجود آثاري ديگر در اين منطقه است. اگر به اين اثر تاريخي رسيدگي نشود، وضعيت آن بدتر مي‌شود، اكنون پاي چپ اين نقش‌برجسته بر اثر حفاري‌هاي غيرمجاز تخريب شده است.

عده‌اي از مورخان معتقدند كه گوردخمه‌ها، اقامتگاه يا مسافرخانه‌هاي موقتي بودند كه براي پيرزن‌ها و پيرمردهاي عشاير ساخته مي‌شدند و به‌دليل سختي سفر و زندگي كوچ‌نشيني، پيرمردها و پيرزن‌ها تا زمان بازگشت ايل، در آن‌جا زندگي مي‌كردند

قلعه تل شهری با قدمت تاریخی 5 هزارسال مربوط به تمدن ایلامیان

منطقه سردسیر و خوش آب هوای گندمکال واقع در رشته کوه های زاگرس بعد از اما زاده عبدالله

( مکانی برای آرامش و دوری گرفتن از دنیای ماشینی در فصل تابستان )

با چشمه های آب سرد شیرین, باغ های گردو و میوه های سردسیری فراوان

Bagh-e Malek khuzestan (10)

Bagh-e Malek khuzestan (11)

Bagh-e Malek khuzestan (9)

تنگه گندمکال و آب چشمه دره دراز که به رودخانه اعلاء می ریزند..

قابل توجه رودخانه اعلاء از منطقه سردسیری و برفی غارون یا همان سرحد گرفته می شود.

Bagh-e Malek khuzestan (7)

Bagh-e Malek khuzestan (3)

رودخانه خروشان اعلاء در فصل زمستان که و نمایی از رشته کوه های برفی زاگرس و کوه منگشت

Bagh-e Malek khuzestan (13)

نمای از امام زاده عبدالله (شاهزاده عبدالله_ شامونگشت ) در فصل زمستان بزرگترین منطقه گردشگری و تفریحی زیارتی باغملک

Bagh-e Malek khuzestan (15)

نمای از منطقه بسیار زیبای اعلاء و رشته کوه های ساولک که روبروی کوه منگشت واقع شده اند.

Bagh-e Malek khuzestan (16)

مُنگار منطقه سردسیری و گردشگری با باغ های گردو و چشم های آب سرد شیرین ( بهشتی در بلندی منگشت- فصل تابستان ) اگر قصد سفر به شامونگشت را دارد از این منطقه زیبا نیز دیدن کنید.

Bagh-e Malek khuzestan (17)

رودنو در یک روز ابری و نمایی از رشته کوه های ساولک

Bagh-e Malek khuzestan (18)

Bagh-e Malek khuzestan (22)

برداشت برنج در فصل پاییز منطقه اعلاء روستای دره بنیاب

Bagh-e Malek khuzestan (21)

شامونگشت در یک روز برفی و نمای از کوه مُنگار

Bagh-e Malek khuzestan (2)

باز هم منطقه اعلا و روستاهای منجوک و طلاور در یک روز بارانی با نمای زیبا

Bagh-e Malek khuzestan (42)

صحرای اعلاء

Bagh-e Malek khuzestan (41)

طبیعت زیبای رودنو در فصل تابستان (رودنودر دامنه کوه گردکی واقع شده است)

Bagh-e Malek khuzestan (28)

نمای از کوه گردگی و انجیرسیاه یا سرتنگ ( درختان انجیره کوهی, کلخونگ, بن یا بنک, و بلوط, سوسن ) در این کوه فروان هستند.

گردگی یکی از مناطق جنگلی و کوهستانی خوزستان است.

هر چند در اثر بی توجهی مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی درختان بلوط گردکی در حال خشک شده هستند.

Bagh-e Malek khuzestan (29)

نمای زیبای از چشم های آب گرم رودنو

Bagh-e Malek khuzestan (33)

صفری

متخصص تولید محتوا، فارغ التحصیل از دانشگاه شهید چمران اهواز ، علاقمند به دنیای تکنولوژی و فناوری، گردشگری

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. چه طبیعت زیبایی
  اصلا باورم نمیشد خوزستان چنین جاهایی داشته باشه
  متاسفم که چنین جاذبه های تو خوزستان هست و کسی از جود آنها خبر ندارد

 2. چقدر زیبا چه آرامشی دارند بخصوص اون مناطق کوهستانی
  همیشه دوست داشتم برم چنین جاهایی که سکوت کامل باشه

 3. این جاها که معرفی کردین برای کسانی خوبه که نمیخوان با ماشین یا خانوادگی برند
  برای کوهنوردی و مجری خوبه
  البته اصلش همینه که آدم پیاده بره طبیعت
  نه اینکه با ماشین و منقل و کباب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا