تکنولوژی و فناوریشبکه های اجتماعی

جان کوم خالق واتس اپ، پناهنده ای که میلیون ها انسان را به هم نزدیک کرد!

واتس اپ – محبوب ترین اپلیکیشن ارتباطی جهان متعلق به کمپانی فیس بوک. برنامه ای که در کشور ما نیز بیش از 30 میلیون کاربر دارد. و حتی می توان گفت که بیش از 98 درصد کسانی که گوشی هوشمند دارند از این اپلیکیشن نیز استفاده می برند.
اما آیا تا کنون از خود سئوال کرده اید که بنیان گذار واتساپ چه کسی هست؟ خالق واتس اپ چه انگیزه ای برای طراحی چنین اپلیکیشنی داشت؟

جان کوم یکی از بنیانگذاران واتس‌اپ پناهنده فقیری بود که با پشتکارش توانست به میلیاردری تاثیر گذار تبدیل شود. جان در سال ۱۹۷۶ در روستای کوچکی در اطراف کیف اوکراین به دنیا آمد، دوران کودکی‌اش تحت سیطره کمونیست‌ها و اتحاد جماهیر شوروی در خانواده‌ای نسبتا فقیر سپری شد. خانه‌ای که حتی آب گرم نداشت و این وضعیت زندگی برای مدت‌ها ادامه یافت. وی اخیرا در مصاحبه‌ای به ایندپندنت گفت: «شما می‌توانید رمان ۱۹۸۴ جورج اورول را بخوانید و تا حدی از آن وضعیت مطلع شوید، ولی ماجرا برای من به کلی متفاوت است، من آن وضعیت را با گوشت و خون تجربه کرده ام و اصلا تجربه خوشایندی نبود!»

 

jan koum

 

 

 

از آنجا که خانواده وی یهودی بودند و یهودی‌ها وضعیت مناسبی در شوروی آن زمان نداشتند، مادر کوم تصمیم می‌گیرد که به امریکا مهاجرت کند تا پدرش هم بعدا به ایشان ملحق شود، اتفاقی که هرگز نیفتاد و پدر نتوانست خود را به خانواده دور افتاده‌اش برساند. ولی به هر حال جان در سن ۱۶ سالگی در سال ۱۹۹۲ وارد ایالت کالیفرنیا امریکا شد و به همراه مادرش و با توسل با کمک‌های مالی و غیر مالی دولت امریکا در خانه‌ای دو خوابه در سان فرانسیسکو ساکن شد. در آغاز جان به جارو کردن زمین فروشگاهی در نزدیکی خانه‌شان شاغل شد تا بتواند از پس قبض‌های خانه برآید. وی پس از اتمام نصفه و نیمه دبیرستان وارد دانشگاه ایالت سن حوزه شد، ولی در این دانشگاه هم چندان دوام نیاورد و بدون تکمیل درسش از آن خارج شد.

 

وی از طریق یکی از شرکت‌های امنیت در سان فرانسیسکو توانست در سال ۱۹۹۷ وارد یاهو شود و مسئولیتی کوچک برای چند سال در این کمپانی بزرگ بگیرد، این اتفاق خوشایند در زندگی جان مصادف بود با خبر غم‌انگیز دیگری که مرگ پدرش در این سال بود، وی همیشه در طول سال‌های نوجوانی در حسرت ارتباط مداوم با پدرش و دیگر دوستانش در اوکراین ماند، چراکه از طرفی هزینه تلفن برای یک پناهنده تازه وارد سنگین بود و از طرفی دیگر در اوکراین آن زمان همیشه دغدغه‌های امنیتی وجود داشت. از این رو یکی از آرزوهای جان از نوجوانی ایجاد وسیله‌ای بود که از طریق آن مردم در هر جای دنیا بتوانند به راحتی، بدون هزینه و بدون دغدغه امنیتی با هم صحبت کنند. دوره کار کوم در یاهو موجب آشنایی وی با «برایان اکتون» دیگر بنیانگذار واتس‌اپ و از کارمندان قدیمی یاهو شد، آشنایی آن‌ها موجب دوستی عمیقی شد که تا امروز ادامه دارد و موجب تاسیس یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان شده است.

جان کوم فردی است که در عرصه فضای مجازی سر و صدای چندانی ندارد و خرید کمپانی وی توسط فیسبوک باعث شد که بیشتر سر زبان‌ها بیفتد. اگر به پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی وی سری بزنیم، می‌بینیم که وی حتی در تویی‌تر خویش اشاره‌ای به مدیر اجرایی یا بنیان‌گذار بودن در واتس‌اپ نکرده و تنها به آوردن اسم کمپانی به عنوان محل کار اکتفا کرده است. در پروفایل لینکدینش هم با اشاره‌ای گذرا به سابقه کار در یاهو تنها به طور مبهم نوشته است که: «کارهایی در آنجا انجام داده است.»

حالا برویم سراغ تاسیس و راه اندازی واتس‌اپ. جان در سال ۲۰۰۹ و حتی پیش از آنکه نسخه نرم‌افزاری واتس‌اپ را به طور کامل بنویسد، کمپانی خود را در مانتین ویو ثبت می‌کند و از اکتون دعوت به همکاری می‌نماید. اسمی که وی برای نرم‌افزار خویش انتخاب کرد، برگرفته از اصطلاحی است که در میان مردم امریکایی رواج دارد، «واتس‌اپ»، به معنی چه خبر؟ جان پس از نگارش نرم‌افزار خود، آن را برای سیستم عامل اپل بر روی اپ‌استور می‌گذارد، ولی نسخه ابتدایی بازخورد چندان مثبتی ندارد و از معایب بسیاری رنج می‌برد، اینجا بود که جان از ادامه کار منصرف ولی با واکنش اکتون مواجه می‌شود که: «اگر اکنون پا پس بکشی، احمقی بیشتر نیستی! پس خودت را جمع کن». جان سعی می‌کند معایب نسخه اولیه را در آپدیت بعدی برطرف کند و از آپدیت بعدی نه تنها واتس‌اپ به اپلیکیشنی محبوب تبدیل می‌شود، بلکه نسخه سازگار آن برای سیستم عامل‌های اندروید، بلک بری و دیگر گوشی‌های نوین نیز وارد بازار می‌شود.

از اصول اصلی شرکت واتس‌اپ و بنیانگذاران آن محیطی عاری از تبلیغات است. واتس‌اپ از آغاز قائل به دریافت و انتشار هیچ‌گونه تبلیغی نبوده است و یکی از شرایط اصلی مدیرانش برای پیوستن به فیسبوک رعایت این اصل در اپلیکیشن واتس‌اپ در آینده بوده است. کوم به نقل از کاراک‌تر اصلی فیلم فایت کلاب (باشگاه مشت زنی) درباره تبلیغات می‌گوید: «تبلیغات تنها باعث می‌شوند شما بیهوده کار کنید و به دنبال خرید لباس‌ها و ماشین‌هایی باشید که نهایتا به هیچ دردی نمی‌خورند». دیگر هدف واتس‌اپ این بوده است که همیشه محیطی امن برای کاربرانش مهیا کند، از این رو وقتی شما می‌خواهید اکانتی در واتس‌اپ ایجاد کنید نیازی به دادن سن، جنسیت یا محل زندگیتان ندارید. از طرفی دیگر، پیام‌های شما روی سرور‌های واتس‌اپ ذخیره نمی‌شوند، چرا که اگر این اتفاق رخ دهد امنیت سایبری شما ممکن است به مخاطره بیفتد. جان کوم می‌گوید: «ذخیره اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های بزرگ عمدتا به این دلیل است که این شرکت‌ها می‌خواهند آمار معتبری از کاربران خود داشته باشند تا بتوانند تبلیغاتی مرتبط با سلایق و عادات ایشان را برایشان بفرستند، ولی از آنجا که واتس‌اپ محیطی عاری از تبلیغات است نیازی به این کار نمی‌بیند و این باعث افزایش امنیت کاربرانش نیز خواهد شد». به گفته وی روزانه هجده میلیارد پیام در واتس‌اپ در میان ۴۵۰ میلیون کاربر آن مورد تبادل قرار می‌گیرد که اگر قرار بود همه این‌ها ذخیره شوند، ممکن بود به ویژه از سوی دولت‌های خودکامه مورد سو‌استفاده قرار گرفته و امنیت کاربران را به مخاطره اندازد. شاید همین امر یکی از دلایل محبوبیت بسیار واتس‌اپ در میان کاربران اینترنتی باشد.

jan koum house

واتس‌اپ نهایتا در سال ۲۰۱۳ توسط فیسبوک به قیمت ۱۶ میلیارد دلار در زمان قرارداد و سه میلیارد دلار سهام ثابت فیسبوک در سال‌های آینده، خریداری شد. نکته جالب ماجرا این‌جاست که سال‌ها قبل هم کوم و هم اکتون از پیوستن به تیم فیسبوک بازماندند و با جواب رد تیم جذب نیروی این کمپانی –و همچنین کمپانی توییتر- مواجه شدند. جان کوم که ۴۵ درصد سهام واتس‌اپ را دارا بود، اکنون به مردی هفت میلیارد دلاری تبدیل شده و علاوه بر مدیریت اجرایی بر یکی از کرسی‌های هیئت مدیره فیسبوک نیز تکیه زده‌است.
وی در مصاحبه‌های اخیرش به تحقق رویای امریکایی اشاره می‌کند، رویایی که ظرف دو دهه یک نوجوان فقیر پناهنده که به سختی مشغول گذران زندگی‌اش بود را تبدیل به میلیاردری محبوب و موفق کرده است، میلیاردری که به سهم خود جهان را جای بهتری برای زندگی کرده و مردمان بیشتری را بسیار راحت‌تر از گذشته با هم در ارتباط گذاشته است.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا