logo-mag

نحوه بررسی میزان استفاده از RAM، GPU و CPU در ویندوز 11

نحوه بررسی میزان استفاده از RAM، GPU و CPU در ویندوز 11

نحوه بررسی میزان استفاده از رم، پردازنده و گرافیک در ویندوز 11

اگر رایانه شما به خوبی کار نمی کند و احساس می کنید که کند شده، بهتر است بررسی کنید که چه چیزی منابع شما را درگیر کرده است. اما چگونه میزان استفاده از سخت افزار خود را در ویندوز 11 بررسی کنیم؟

ابزارهای کلیدی برای بررسی میزان استفاده از RAM، GPU و CPU

مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز خود از چند ابزار کلیدی برای بررسی میزان استفاده آن از رم، پردازنده و گرافیک در نظر گرفته که عبارتند از موارد زیر:

Task Manager ابزار مدیریت وظایف ویندوز: کاربران می توانند از ابزار Task Manager برای نظارت بر استفاده از رم، گرافیک و پردازنده در ویندوز 11 استفاده کنند. در این بخش شما می توانید خیلی سریع برنامه هایی که بیشترین استفاده از رم، پردازنده و گرافیک را دارند شناسایی کرده و به شما اجازه می دهد تا فرایندهای غیر ضروری را به راحتی پایان دهید.

ابزار مدیریت Resource Monitor: معیارهای دقیق تری را نسبت به Task Manager ارائه می دهد. کاربران ویندوز 11 می توانند از ویژگی های نظارت بلادرنگ آن بهرمند شوند.

ابزار Performance Monitor: برای کاربران پیشرفته، Performance Monitor جامع ترین ابزار برای تجزیه و تحلیل عملکرد سیستم و استفاده از منابع در ویندوز 11 است.

نظارت بر منابع سیستم می تواند حیاتی باشد، به خصوص در هنگامی که با مشکلات روبرو می شوید یا سرعت آن کاهش می یابد. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، ابزارهایی در سیستم عامل وجود دارد که به شما امکان می‌دهد به سرعت میزان RAM، CPU و GPU خود را در یک فرآیند خاص بررسی کنید.

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با Task Manager

Task Manager یکی از ابزارهای اصلی نظارت بر منابع سیستم ویندوز 11 است. این ابزار ساده ترین راه برای این است که مشاهده کنید کدام برنامه ها و فرآیندها در حال اجرا هستند و هر کدام چند منبع را اشغال می کنند. تسک منیجر یا ابزار مدیریت وظایف ویندوز یک ابزار بسیار کاربردی در سیستم عامل ویندوز  است که کاربران با استفاده از آن می توانند میزان استفاده هر برنامه از پردازنده، رم و کارت گرافیک را مشاهده کنند.

در اینجا نحوه استفاده از منابع سیستم رایانه شخصی خود با ویندوز 11 آورده شده است:

1- با فشردن دکمه های CTRL + Shift + Esc می توانید خیلی راحت به ابزار تسک منیجر دسترسی پیدا کنید. البته میانبرهای زیادی برای دسترسی به این ابزار وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

2- پس از اینکه ابزار تسک منیجر را باز کرده اید، روی بخش Performance کلیک کنید . این برگه میزان استفاده از RAM، CPU، GPU و استفاده از دیسک های سیستم شما را به همراه اطلاعات شبکه در بازه زمانی 60 ثانیه نمایش می دهد.

3- برای مشاهده میزان مصرف رم، قسمت Memory را انتخاب کنید . این بخش به شما نشان می دهد که سیستم در حال حاضر از چه مقدار حافظه استفاده می کند، چه مقدار حافظه دارید و مشخصات آن از جمله موارد دیگر.

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با Task Manager

4- با کلیک بر روی بخش CPU می توانید میزان استفاده از پردازنده رایانه خود را بررسی کنید. بخش CPU یا همان پردازنده یک رقم متغیر درصد استفاده از CPU، سرعت ساعت فعلی، سرعت ساعت پایه، زمان کارکرد سیستم و موارد دیگر را به شما نشان می دهد.

5- روی بخش GPU کلیک کنید تا ببینید چقدر حافظه GPU در حال استفاده است. اگر رایانه شما دارای دو پردازنده گرافیکی است می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک را می‌خواهید ببینید (به عنوان مثال لپ‌تاپ‌هایی که یک پردازنده گرافیکی مجتمع و یک پردازنده گرافیکی اختصاصی دارند).

Task Manager همچنین دارای یک نمای خلاصه منظم است که فقط کادرهای استفاده از منابع سیستم را نمایش می دهد. برای تغییر حالت مشاهده، در Task Manager کلیک راست کرده و Summary View را انتخاب کنید . سپس پنجره Task Manager مانند شکل زیر کوچک می شود.

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با Task Manager

کاربران همچنین برای بررسی اینکه کدام برنامه ها بیشترین منابع را مصرف می کنند، می توانند روی تب Processes کلیک کنند . این تب همه برنامه های در حال اجرا و فرآیندهای پس زمینه، حافظه، CPU، دیسک، شبکه و استفاده از گرافیک را نشان می دهد. همچنین می‌توانید با انتخاب برنامه‌های پس‌زمینه غیرضروری (یا فرآیندها و خدمات) شخص ثالث که به آن‌ها نیاز ندارید و کلیک کردن روی دکمه End Task آن برنامه را به طور کامل ببندید و منابع را آزاد کنید.

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با Task Manager

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با مانیتور منابع

مانیتور منابع یا Resource Monitor یک ابزار نظارتی در ویندوز 11 است که کمی دقیق تر از Task Manager عمل می کند. برای اولین بار در ویندوز ویستا ظاهر شد و از آن زمان بخش مهمی از تمامی نسخه های بعدی ویندوز بوده است. مانیتور منبع علاوه بر اینکه استفاده از CPU، شبکه، دیسک و حافظه را نشان می دهد معیارهای بی‌درنگ مانند زمان پاسخگویی، توان عملیاتی و زمان فعال را در میان سایر موارد نشان می‌دهد.

در اینجا نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم با ابزار Resource Monitor آورده شده است.

1- منوی Start را با فشار دادن کلید Windows باز کنید، Resource Monitor را تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید.

2- برای مشاهده نمودارهای استفاده از منابع، روی Memory کلیک کنید . این برگه شامل یک نمودار حافظه فیزیکی است که نشان می دهد در حال حاضر چه مقدار حافظه در حال استفاده است، چه مقدار در دسترس است و چه مقدار در حالت آماده به کار است، همراه با جزئیات بیشتر و درصد استفاده.

3- برای مشاهده نمودارهای درصد استفاده از پردازنده، روی تب CPU کلیک کنید .

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با Task Manager

4- برای مشاهده فرآیندهای دارای فعالیت شبکه (اینترنت)، تب Network را انتخاب کنید .

5- برای مشاهده جزئیات استفاده از حافظه، CPU، شبکه و دیسک به صورت همزمان و در یک برگه روی نمای کلی کلیک کنید.

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستمی ویندوز 11 با مانیتور عملکرد

مانیتور عملکرد یا پرفورمنس مانیتور پیشرفته‌ترین ابزار نظارتی موجود در ویندوز 11 است. این ابزار برای کمک به تجزیه و تحلیل عملکرد سیستم و استفاده از منابع طراحی شده است و در عین حال خلاصه‌های سیستم، گزارش‌های عملکرد و نمودارهای عملکرد را در زمان واقعی نیز ارائه می‌دهد.

در اینجا نحوه مشاهده جزئیات عملکرد و منابع سیستم با مانیتور عملکرد در ویندوز 11 آمده است:

1- منوی Start را با فشردن کلید Windows باز کنید، عبارت “Performance Monitor” را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

2- برای مشاهده خلاصه اطلاعات استفاده از منابع سیستم ، عملکرد را در سمت چپ پنجره انتخاب کنید .

نحوه بررسی میزان استفاده از منابع سیستم ویندوز 11 با Task Manager

3- برای مشاهده داده های عملکرد در زمان واقعی، روی مانیتور عملکرد کلیک کنید . به طور پیش فرض، نمودار شمارنده عملکرد پردازنده را نشان می دهد.

نحوه بررسی میزان استفاده از RAM، GPU و CPU در ویندوز 11

4- برای افزودن شمارنده های دیگر به نمودار، روی دکمه + (افزودن) کلیک کنید.

نحوه بررسی میزان استفاده از RAM، GPU و CPU در ویندوز 11

5- دکمه Add را فشار دهید .

6- روی OK کلیک کنید تا داده های عملکرد شمارنده انتخابی خود را در نمودار مشاهده کنید.

شما می توانید این داده ها را با ایجاد مجموعه های جمع آوری داده بهتر تجزیه و تحلیل کنید. برای انجام این کار، Data Collector sets را در Performance Monitor انتخاب کنید. روی User Defined کلیک راست کرده و New > Data Collector را انتخاب کنید . سپس می توانید جمع آوری کننده داده جدید را با پنجره ای که باز می شود ایجاد کنید.

اطلاعات از مجموعه های جمع آوری داده ها با گزارش ها در دسترس می شود. با کلیک بر روی گزارش‌ها در مدیریت عملکرد، می‌توانید اطلاعات مجموعه‌های جمع‌آوری داده را که اجرا کرده‌اید مشاهده کنید . سپس User Defined را انتخاب کنید تا گزارش های داده خود را مشاهده کنید.

بررسی منابع سیستم ویندوز با ابزارهای شخص ثالث

اگر ابزارهای داخلی ویندوز مطابق میل شما نیستند، ابزارهای شخص ثالث زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای نظارت بر منابع سیستم استفاده کنید. می‌توانید موارد ساده و سبکی مانند OpenHardwareMonitor را امتحان کنید ، ابزاری رایگان و متن‌باز که میزان استفاده از CPU، GPU، حافظه و دیسک را در یک نگاه به شما نشان می‌دهد. همچنین به شما امکان می دهد حداقل و حداکثر دما و همچنین سرعت فن را برای اجزای مختلف رایانه شخصی کنترل کنید.

نحوه بررسی میزان استفاده از RAM، GPU و CPU در ویندوز 11

استفاده از ابزارهای شخص ثالث نیز بسیار ساده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ابزارهای مورد نظر خود را دانلود کنید. پس از دانلود، کافی است روی فایل اجرایی دوبار کلیک کنید تا آن را اجرا کنید و تمام معیارهای مورد نیاز خود را مشاهده خواهید کرد.

نحوه پیدا کردن copilot در ویندوز 11

نحوه پیدا کردن Copilot در ویندوز 11

نمی توانید Copilot را در ویندوز 11 پیدا کنید؟ در اینجا چه باید کرد هر ساله با ارتقاء ویندوز شاهد مشکلاتی هستیم که کاربران به سختی با آن دست و پنجه نرم می کنند. یکی از این مشکلات پیدا کردن کوپایلت در ویندوز 11 می باشد. ابزار هوش مصنوعی که مایکروسافت جدیدأ به سیستم عامل ویندوز خود اضافه کرده است.

Read More »

چگونه کلین بوت کامل در ویندوز 11 اجرا کنیم؟

اگر سیستم شما آنطور که باید کار نمی کند یکی از دلایل ممکن است همین نیاز به Clean Boot یا بوت تمیز باشد. در این مقاله نحوه صحیح بوت کردن ویندوز 11 آورده شده است. همانطور که می دانید هنگام روشن کردن سیستم و لود ویندوز علاوه بر فایل های سیستمی یک سری برنامه ها در پس زمینه ویندوز در

Read More »
پیمایش به بالا