دانستنی ها

پرهزینه ترین تصادفات جهان

تصادف یکی از بدتر خاطرات برای هر کس می باشد. خیلی ها عزیزترین افراد زندگی خود را در تصادف از دست دادند. اما نگرانی از تصادف همیشه مسئله جانی نیست. بلکه نگرانی مالی است. بعضی از تصادفات ممکن است تا میلیاردها دلار خسارت به بار بیاورند. در این مقاله شما را پرهزینه ترین تصادفات تاریخ آشنا خواهیم کرد.

 

تایتانیک

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-1

حادثه‌ای که برای کشتی تایتانیک رخ داد بدون تردید جزو معروف‌ترین تصادفات تاریخ دریانوردی به حساب می‌آید. 12 آوریل سال 1912 تایتانیک در سفر خود در اقیانوس غرق شد و بیش از 1500 انسان جان خود را در این حادثه از دست دادند. ساخت این کشتی در آن زمان هفت میلیون دلار هزینه داشت که معادل ۱۵۰ میلیون دلار امروزی است.

تانکر حمل سوخت و پل

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-2

[quote]CONTENT_HERE[/quote]در سال ۲۰۰۴، یک خودرو با تانکر حمل سوخت  که ۳۲٫۰۰۰ لیتر سوخت حمل می‌کرد بر روی پل ویلتال آلمان تصادف کرد. تانکر سوخت به محافظ‌های (گارد ریل) کنار پل برخورد کرد و از ارتفاع ۲۷ متری بر روی آزادراه A4 سقوط کرد که این امر منجر به یک انفجار مهیب شد. تعمیرات ۴۰ میلیون دلار هزینه داشت و هزینه تعویض پل نیز حدود ۳۱۸ میلیون دلار شد.

تصادف قطار

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-3

۱۲ سپتامبر سال ۲۰۰۸ یکی از بدترین تصادفات تاریخ کالیفرنیا اتفاق افتاد. ۲۵ نفر در این حادثه تصادف قطار جان خود را از دست دادند. این تصادف ۵۰۰ میلیون دلار هزینه در بر داشت.

سانحه بمب افکن B-2

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-4

در سال ۲۰۰۸ پس از این که بمب افکن B-2 از پایگاه هوایی واقع در گوام به هوا برخاست به دلیل داده‌های اشتباه در کامپیوتر کنترل پرواز سقوط کرد. این هواپیما یکی از ۲۱ بمب افکن پنهان‌کاری بود که تا آن زمان ساخته شده بود. قیمت این هواپیما 1.4 میلیارد دلار بود.

اکسون والدز

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-5

وقتی صحبت از بزرگ‌ترین نشت نفت روی دریا می‌شود، اکسون والدز بدون شک یکی از پر هزینه‌ترین‌های تاریخ بوده است. در ۲۴ مارس سال ۱۹۸۹، حدود ۱۰.۸ میلیون گالن نفت به دلیل بی‌دقتی کاپیتان جوزف هازل‌وود به دریا نشت کرد. هزینه پاک‌سازی این لکه‌های نفتی از روی سطح دریا ۲.۵ میلیارد دلار بود.

سکوی نفتی Piper Alpha

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-6

در ۶ جولای سال ۱۹۸۸، روزانه حدود ۳۱۷٫۰۰۰ بشکه نفت در این سکوی نفتی تولید می‌شد. طی چند ساعت، آتش تمام این سکوی عظیم نفتی را در برگرفت. در این حادثه تلخ ۱۶۷ کارگر جان خود را از دست دادند و ۳.۴ میلیارد دلار هزینه بر دوش شرکت صاحب این سکو گذاشته شد.

انفجار شاتل فضایی چلنجر (Challenger)

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-7

در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۸۶، شاتل فضایی چلنجر درست ۷۳ ثانیه پس از پرتاب منفجر شد. بعدها دلیل لین حادثه یک واشر اشتباه ذکر شد که منجر به خسارت ۵.۵ میلیارد دلاری شد.

نشت نفت پرستیژ

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-8

۱۳ نوامبر سال ۲۰۰۲، تانکر نفت پرستیژ در جریان طوفان در نزدیکی اسپانیا منفجر شد. در جریان این حادثه ۲۰ میلیون گالن نفت به وارد آب اقیانوس شد. گزارش‌ها حاکی از این است که هزینه پاک‌سازی آب اقیانوس ۱۲ میلیارد دلار بود. نکته جالب این است که وقتی این تانکر حمل سوخت آسیب دیده بود و پناه می‌خواست هیچ کشوری حاضر به کمک نشد.

شاتل فضایی کلمبیا

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-9

فضاپیمای کلمبیا  اولین شاتل فضایی مورد استفاده در ناوگان فضایی ناسا بود که نخستین ماموریت فضایی خود را در سال 1981 با موفقیت به پایان رساند. یک فوریه سال ۲۰۰۳  این فضاپیما در بازگشت از ایستگاه بین‌المللی فضایی به همراه ۷ فضانورد خود در حال بازگشت به جو زمین منفجر شد و تمام سرنشینان آن کشته شدند. هزینه این فضاپیما ۱۳ میلیارد دلار بود.

چرنوبیل

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-10

از چرنوبیل با عنوان یکی از بدترین سوانح رخ داده در تمام دنیا یاد می‌شود. طی این حادثه بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ نفر خانه‌های خود را تخلیه کردند و تقریبا ۱.۷ میلیون نفر تحت تاثیر انفجار رآکتور هسته‌ای و پاک‌سازی‌ها، اسکان مجدد و غرامت به قربانیان  بعد از آن قرار گرفتند. هزینه کلی حادثه چرنوبیل حدود ۲۰۰ میلیارد دلار شد.

بوگاتی ویرون

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-11

در سال ۲۰۰۹، مرغ ماهی‌خواری که در ارتفاع بسیار کم پرواز می‌کرد باعث شد تا حواس راننده بوگاتی ویرون پرت شود و این راننده با خودروی خود به درون یکی از تالاب‌های اطراف تگزاس افتاد. این تصادف ۱.۶ میلیون دلار هزینه داشت!

مک‌لارن F1

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-12

روان آتکینسون بازیگر نقش مستر بین در سال ۲۰۱۱ یک خودروی مک لارن F1 داشت که به دلیل لغزندگی جاده کنترل خودرو از دستش خارج شد و این حادثه ۱.۲۵ میلیون دلار هزینه داشت.

پاگانی زوندا F

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-13

راننده‌ای که مشغول رانندگی در یکی از خیابان‌های شلوغ دوبی بود یکی از نادرترین مدل‌های پاگانی زوندا را از بین برد. شدت این حادثه به قدری بود که قطعات این خودرو در گوشه‌و‌کنار خیابان دیده می‌شدند. این خودرو که تنها ۲۵ عدد از آن ساخته شده بود، ۱.۴ میلیون دلار قیمت داشت.

فراری 250 GTO

14-of-the-most-expensive-accidents-in-human-history-14

تصادف این خودرو بدون تردید یکی از پرهزینه‌ترین تصادفات تاریخ اتومبیل بوده است. ۳۹ خودرو از این مدل در بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۴ ساخته شد و یکی از این خودروها از بین رفت که برای صاحبش یعنی خانم آن کاکس ۳۰ میلیون دلار هزینه داشت.  [vimeo url=”video_url” width=”500″ height=”300″]

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا