تکنولوژی و فناورینجوم

چند نوع سیاره ی فراخورشیدی وجود دارد؟

«سیاره ى فراخورشــیدى» به ســیاره اى گفته مى شــود که خارج از سامانه ى خورشیدى قرار دارد و به دور ستاره اى غیر از خورشید ما در گردش است. به طور کلى، سیارات فراخورشیدى را در شش شاخه رده بندى مى کنند که عبارتند از:
غول هاى گازى: این دنیاهاى عظیم با جرمى چندصد مرتبه بیشــتر از جرم زمین، خیلى شبیه سیارات مشترى و کیوان هستند. آن ها عمدتا از گاز ساخته شده اند و شاید هسته اى از جنس فلز مذاب یا صخره داشته باشند.
مشترى هاى داغ: این غول هاى گازى در فاصله اى نزدیک ستاره ى مادرشان در گردش هســتند و با سد کردن نور ســتاره هنگام عبور از مقابلش، به سادگى شناسایى مى شوند. از نظر فیزیکى شبیه سیاره ى مشترى هستند، اما چنان نزدیک ستاره شان مى چرخند که جوشان بریان شده است.
نپتون هاى داغ: این سیارات اندازه اى مشابه ســیاره ى نپتون دارند و خیلى نزدیک ستاره شان در گردش هستند. به دلیل اندازه ى نسبتا بزرگ، به سادگى با تلسکوپ هاى زمینى و فضایى شناسایى مى شوند.
ابرزمین ها: جرم این سیارات از زمین بیشتر است، اما سبک تر از سیاره ى نپتون هستند. برخلاف نامشان، همه ى ابرزمین ها سیاراتى زمین آسا نیستند؛ بعضى از آن ها جهنمى سوزان و بعضى دنیایى یخ زده هستند.
دنیاهاى آبى: این سیارات اقیانوسى، عمدتا از آب ساخته شده اند. تصور مى شود بعضى از آن ها داراى جوى ضخیم باشند که از آب مایع روى سطحشان حفاظت مى کند؛ اما بقیه دنیاهایى داغ، بخارگرفته و ناپایدار هستند. سیارات ولگرد: این فراخورشیدى ها ظاهرا در میانه ى فضا آواره هستند، زیرا به جاى چرخش به دور یک ستاره، مستقیما به دور مرکز کهکشان در گردشند.

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن