امنیت دیجیتالتکنولوژی و فناوری

قبل از فروش کامپیوتر خانگی خود نکات امنیتی زیر را رعایت کنید!

خطرات امنیت فروش کامپیوتر خانگی؟ بایدهای امنیتی که قبل از فروش کامیپوتر رعایت شود و هر آنچه در مورد خطرات ریکاوری هارد دیسک باید بدانید. آموزش های مفید در زمینه امنیت دیجیتال برای خانواده ها؟

اکثر افراد اطلاعات شخصی و خانوادگی مثل عکس و فیلم و سایر فایل محرمانه بر روی کامپیوتری ذخیره می کنند. لو رفتن تصاویر خانوادگی شما ممکن ضربات روحی جبران ناپذیری به خانواده شما وارد کند. پس در محافظت از کامپیوتر خود و حفظ اطلاعات شخصی و خانوادگی در دنیای دیجیتال باید هوشیار باشید. عکس های شخصی,مربوط به دوران عروسی, خانوادگی و.. هر آنچه که حریم شخصی شما را به خطر می اندازد مهم و حیاتی هستند. مهندسی اجتماعی از هر راهی برای به خطر انداختن امنیت دیجیتال شما استفاده می کند. بعضی افراد بنا به دلایل مالی یا نیاز به یک سیستم قوی تصمیم می گیرند که کامپیوتر یا لپ تاپ خود را بفروشند. از طرفی کلی, عکس, فیلم و سایر اطلاعات خانوادگی خود را بر روی کامپیوتر ذخیره کرده باشند. عصر امروزی عصر رسانه های و شبکه های اجتماعی هست. بدون شک اگر اطلاعات شما پس از فروش کامپیوتر ریکاوری شود به سرعت از طریق اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی در دسترس دیگران قرار می گیرد. و به امنیت اجتماعی خانواده شما لطمه وارد می کند.حساس ترین قسمت کامپیوتر هارد دیسک آن هست. در هنگام فروش کامپیوتر از فروختن هارد دیسک آن خود داری کنید. تمامی اطلاعات حساس, فایل بر روی هارد دیسک ذخیره می شود. آنچه در این مطلب به آن پردخته می شود. درباره هارد دیسک و بازیابی آن است.l

 کاربران زمان فروش کامپیوتر یا لپ تاپ روش های زیر را به کار می گیرند.

 1. گروه اول که خیلی افراد مبتدی و بی تفاوتی هستند. به حذف کردن عکس ها یا فیلم های خود بسنده کنند. این دسته از دوستان خطرناک ترین روش را به کار گرفته اند. زیرا اطلاعات آنها خصوصا تصاویر به راحتی قابل بازیابی هست.
 2. گروه دوم : این دسته از افراد که خود را باهوش و زرنگ می پندازند. ممکن است هارد دیسک سیستم خود را فرمت کنند. و چنین فکر می کنند که پس از فرمت کردن دیگر اطلاعات آنها بازیابی نمی شود. در حقیقت دسته دومی هم روش خطرناکی را برای پاکسازی اطلاعات و اطمینان از فروش کامپیوتر خود به کار گیرند. اینجاست که شناخت ناکافی آنها از قدرت بازیابی اطلاعات آنها را به گرفتن تصمیم خطرناک و اشتباه سوق داده است.
 3. این دسته اطلاعات بیشتری دارند. آنها هارد کامپیوتر خود را از طریق بوت ویندوز فرمت می کنند. از نرم افزار های حذف دائمی و غیر قابل بازگشت اطلاعات استفاده می کنند. چندین بار این کار را انجام می دهند تا احتمال بازیابی اطلاعات هارد دیسک سیستم آنها غیر ممکن شود. و از همه مهمتر سیستم خود را با نرم افزارهای ریکاوری تست می کنند. تا مطمئن شوند. که آیا اطلاعات و فایل ها حذف شده قابل بازگشت هستند یا نه؟ بدون شک این روش هم 100 درصد اطیمنان بخش نیست. باز هم ممکن است اطلاعات آنها توسط افراد متخصص به صورت سخت افزاری و نرم افزاری قابل بازیابی باشد. شرکت ها و افرادی هستند که اطلاعات شما را به هر طریقی که پاک شده باشند. تا حدودی ریکاوری می کنند. حتی اگر هارد دیسک مشکل سخت افزاری داشته باشد.
 4. گروه چهارم : این دوستان با شناخت کاملی که از امنیت دیجیتال و را های بازیابی اطلاعات هارد دیسک دارند. هنگام فروش سیستم خود هارد آن را برای خود برداشته و یک هارد دیگر جایگزین می کنند. تا دیگر هیچ نگرانی بابت ریکاوری فایل های شخصی آنها پس از فروش کامپیوتر وجود نداشته باشد.

پس شما باید متوجه شده باشید که اطلاعات هارد سیستم شما به هر طریقی که حذف کرده باشید قابل بازیابی هست. و از فروش هارد دیسک سیستم شخصی یا اداری خود داری کنید. نهایتا یک هارد 500 گیگ یا بالاتر با قیمتی کمتر از 200 تومان خرید و جایگزین آن کرده. هارد سیستم خود را به همراه اطلاعات برای خود نگه می دارید.

حتی اگر کامپیوتر خود را به دوست, فامیل و افراد نزدیک فروخته باشید. باید این احتمال را در نظر گرفت که ممکن است در آینده آنها سیستم را به کس دیگه بفروشند. یا برای تعمیر و نصب ویندوز به خدمات کامپیوتر یا جاهای دیگر ببرند. افراد تعمیرکار ممکن است اقدام به ریکاوری سیستم کنند.یا اینکه سیستم به سرقت رود. به هر کسی که سیستم خود را بفروشید. خطر ریکاوری شدن فایل و تصاویر حذف شده شما وجود دارد. خانواده های زیادی هست که بدون رعایت نکات امنیتی سیستم خانگی خود را فروختند در آینده عکس های خانوادگی آنها از طریق ریکاوری بازیابی شده و در رسانه و شبکه اجتماعی منتشر شد. یا لو رفتن اطلاعات شخصی حتی باعث اخاذی از انها شده.

بنده با تجربیاتی که از ریکاوری و امنیت اطلاعات دارم به شما پیشنهاد میکنم قبل از فروش کامپیوتر یا لپ تاپ نکات امنیتی زیر را رعایت کنید.

 1. اگر اطلاعات شخصی و خانوادگی بر روی کامپیوتر دارید به هیچ وجه هارد آن را نفروشید. از یک هارد دست دوم و.. جایگزین آن کنید. حتی اگر سیستم قدیمی باشد. به هر آنچه ارزش حیاتی دارد اطلاعات شخصی و خانوادگی شماست نه یک هارد دیسک 200 تومانی!
 2. در نهایت اگر بنا به دلایلی مثل مشکلات مالی شدید و.. مجبور به فروش کامل کامپیوتر خودشده اید. این نکات را رعایت کنید.
 3. اطلاعات خود را کپی کرده.
 4. از نرم افزارهای که اطلاعات شما را برای همیشه حذف می کنند و دیگر قابل بازگشت نباشند استفاده کنید.مانند نرم افزار  Data Sweeper Pro و Maftoox FileTools و… برای پاکسازی کامل غیر قابل ریکاوری فایل های شخصی موجود بر روی هارد دیسک استفاده کنید.
 5. هارد دیسک را چندین بار درایور های آن را فرمت کرده. از طریقه بوت ویندوز هارد را به صورت کامل فرمت کنید.سپس پارتیشن بندی کنید. چندین بار این کار را تکرار کنید.
 6. حالا ویندوز نصب کنید. با چندین نرم افزار ریکاوری تست کنید تا نتیجه مشخص شوید که آیا اطلاعات شما به طور کامل حذف شده؟ آیا اطلاعاتی مثل عکس ها که بازیابی آنها راحت هست. دیگر بازیابی نمی شوند.
 7. پس از انجام این کارها اگر مشخص شد که اطلاعات شما به هیچ وجه قابل بازیابی نیست و برای همیشه از روی سیستم حذف شدند. نگرانی امنیتی بابت فروش سیستم و ریکاوری آن در آینده وجود نخواهد داشت.
 8. با وجود انجام همه مراحل بالا نباید به طور 100 درصد مطمئن بود که اطلاعات شما ریکاوری نمی شوند. در دنیای دیجیتال و کامپیوتر هیچ چیز بعید نیست!!

اگر قبل از فروش کامپیوتر این موارد امنیتی را رعایت کنید. دیگر هیچ نگران پس از فروش کامپیوتر وجود نخواهد داشت.

منبع: ای اس دانلود

 

 

آریو اشراقی راد

متخصص سئو و طراح سایت، از بچه های خون گرم جنوب، دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شهید چمران، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه گوگل!! دوست دارم تجربیاتمو با شما درمیان بذارم. اما متاسفانه مشغله کاری زیاد اجازه نمیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا